Zmierzają do rosyjskiej stacji badawczej Wostok, gdzie dołączą do nich jeszcze dwaj badacze - Rosjanin i Szwajcar. Wyprawę zorganizował Francuski Instytut Polarny. Szczegółowe, bieżące informacje o jej przebiegu można znaleźć pod adresem www.institut-polaire.fr.
Warunki pogodowe są na razie dobre, na Antarktydzie panuje lato i temperatura nie spada poniżej 30 st. F (0 st. C). Mimo tego, w ciągu niektórych dni, podczas 11 godzin ekspedycja posuwa się zaledwie o 30 km, ze względu na bardzo nierówne podłoże i obawę przed przewróceniem traktorów i przyczep. Trasa wiedzie lądolodem, na wysokości 3000 m. Obszar ten nie był nigdy eksplorowany, badacze dysponują jedynie jego zdjęciami lotniczymi sprzed kilkunastu lat.
Ekspedycja dysponuje trzema traktorami. Ciągną one dwie przyczepy: „życie" (służącą do mieszkania), „nauka" (znajdują się w niej laboratoria i przyrządy pomiarowe) oraz dwa kontenery - jeden mieści niezbędny sprzęt a drugi próbki lodu, odwierty pobierane po drodze oraz wielki zbiornik z paliwem.
Po drodze ekspedycja instaluje punkty meteorologiczne do pomiaru temperatury, ciśnienia, nasłonecznienia, wiatru, opadów i wilgotności powietrza. Pobiera także próbki lodu do głębokości 20 m, co pozwoli określić wahania klimatu w ciągu ostatnich 300 lat.