Stare kataklizmy ulepszą prognozy

Meteorologia. Naukowcy wykorzystają dane archiwalne do prognozowania pogody i tworzenia modeli klimatu

Publikacja: 10.01.2012 00:04

Stare kataklizmy ulepszą prognozy

Foto: AFP

Systematyczne gromadzenie danych meteorologicznych i przewidywanie pogody zaczęło się już w połowie XIX wieku, ale te stare dane wykorzystywane są zaledwie w 20 proc. Np. we francuskich archiwach zgromadzonych jest blisko 6300 pudeł z dokumentacją z lat 1850 – 1960, dotyczą także ówczesnych kolonii. Projekt ich wykorzystywania przedstawił na specjalnej konferencji w Paryżu klimatolog dr Philippe Dandin z Meteo-France. Sfinansuje go Fondation BNP Paribas.

– Wprawdzie wiedzieliśmy, że te archiwa meteorologiczne istnieją, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy z ich wartości – powiedziała dr Sylvie Clech z Archives Nationales w Fontainebleau.

Tymczasem zgromadzone dane są obfite, różnorodne i zaskakujące. Pierwsza francuska prognoza meteo została sporządzona w 1857 r. na zamówienie Napoleona III przez Urbaina le Verrier, ówczesnego dyrektora Obserwatorium Paryskiego.

Zachowało się świadectwo z 1854 roku z czasów wojny krymskiej o sztormie, który zniszczył na Morzu Czarnym 38 jednostek floty francuskiej i brytyjskiej. Notatka z 1854 roku stwierdza: „Minister wojny powiedział cesarzowi, że gdyby można było przewidzieć ten pogodowy kataklizm, okręty wcześniej zostałyby skierowane do portów".

Notatka z 1855 r. również stwierdza, że ostrzegająca prognoza pogody zapobiegłaby zatonięciu u wybrzeży Korsyki fregaty „La Semillante" z ponad 700 osobami.

Archiwa zawierają opisy klęsk naturalnych, takich jak powodzie, katastrofalne susze, upały, wichury.

– Żeby stwierdzić, co stanie się z klimatem w przyszłości, jak często i z jaką siłą będą występowały zjawiska ekstremalne, trzeba wyciągać wnioski z przeszłości – podkreśla dr Philippe Dandin i zapowiada, że od 2013 roku będzie powszechny (online) dostęp do francuskich archiwów meteorologicznych. Chętni znajdą tam takie perełki jak zeszyty z 1797 zawierające obserwacje dr. Soreza śledzącego „zależność między zmianami klimatycznymi a występowaniem niektórych chorób".

Nauka
Naukowcy zbadali setki narzędzi Azteków. Ujawniły zaskakujący trop
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?