To wyniki badań prowadzonych przez naukowcy z Uniwersytetu Newcastle. Brało w nich udział 400 tys. pań w ciąży. Najczęściej u ich dzieci dochodzi do pojawienia się wrodzonych wad serca oraz rozszczepu kręgosłupa grożącego upośledzeniem ruchowym.

Już wcześniej wiadomo było, że cukrzyca — zarówno typu 1, jak i 2, zwiększa ryzyko występowania podobnych wad. Teraz jednak naukowcy na łamach pisma „Diabetologia" przedstawili konkretne wyliczenia.

Przeanalizowano dane z ponad 401 tys. ciąż — 1677 kobiet miało w tym czasie cukrzycę. Ryzyko wystąpienia wad wrodzonych dzieci zdrowych kobiet wynosi ok. 19 na 1000 urodzeń. W grupie z cukrzycą — aż 72 na każde 1000 urodzeń.

Jak podkreślają badacze, wiele spośród analizowanych wad wrodzonych pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży. Ich zdaniem dla prawidłowego jej przebiegu niezwykle istotny jest okres bezpośrednio poprzedzający poczęcie oraz pierwsze tygodnie ciąży. W tym czasie kobiety świadome swojej sytuacji powinny szczególnie dokładnie kontrolować poziom cukru.

- Problem pojawia się gdy ciąża nie jest zamierzona lub gdy rodzice nie są świadomi tego, że powinni poradzić się lekarza przed staraniem się o dziecko — mówi dr Ruth Bell z Uniwersytet Newcastle. — Dobra wiadomość jest taka, że dzięki pomocy lekarzy większość matek może mieć całkowicie zdrowe dzieci nawet chorując na cukrzycę. Kluczem jest jak najlepsza kontrola poziomu glukozy.