Taką cechę bakterii pospolicie występujących w produktach mlecznych udało się uzyskać, wprowadzając do nich ludzkie białko o nazwie elafina. Zabieg ten zastosowano na bakteriach Lactococcus lactis oraz Lactobacillus casei. Zespołem kierowała prof. Nathalie Vergnolle z Centrum fizjopatologii Uniwersytetu w Tuluzie. W skład zespołu wchodzili naukowcy z Instytutu Pasteura oraz Instytutu Micalis. Wiadomość o tym zamieszcza „Science Translational Medicine”.
Przewlekłe zapalenie jelit jest wywoływane zakażeniem bakteryjnym lub pasożytniczym, długotrwałym korzystaniem z nieodpowiedniej żywności, a nawet uczuleniem i czynnikami genetycznymi. Rozwojowi choroby sprzyja niedobór enzymów trawiennych. Objawy są "bardzo krępujące", należą do nich m.in. bóle brzucha, biegunki, krwawienia. Po dłuższym okresie choroby dochodzi do wychudzenia z powodu nieprawidłowego wykorzystywania pokarmu (tzw. zespół upośledzonego wchłaniania).
Niezależnie od przyczyn choroby w poszczególnych przypadkach, w rezultacie dochodzi do zakłócenia środowiska bakteryjnego jelit. Niestety, flora jelitowa nie należy do dostatecznie poznanych, dlatego lekarze i naukowcy wciąż są w trakcie badań zmierzających do opracowania skutecznych terapii.
W tym nurcie badawczym francuscy naukowcy sięgnęli po ludzkie białko elafinę znane z właściwości przeciwzapalnych. Występuje ono w sposób naturalny w jelitach, ochraniając je przed zakażeniami. Niestety, znika u osób cierpiących na przewlekłe zapalenie jelit. Sposobem na uzupełnienie tego braku byłoby dostarczanie elafiny bezpośrednio do jelit, aby przywrócić w nich równowagę florze bakteryjnej.
W tym celu badacze skorzystali z bakterii nie patogennych, naturalnie i powszechnie występujących w produktach spożywczych – mlecznych. Umieścili w nich gen ludzkiej elafiny wyizolowany w laboratorium. Tak zmodyfikowane bakterie podali w pożywieniu myszom. Okazało się, że po kilku godzinach od posiłku zmodyfikowane bakterie znalazły się na powierzchni jelit, dostarczając tam białko działające przeciwzapalnie. Po takim posiłku objawy dolegliwości ustępowały.