Wieża nosi nazwę Polar Pod. Ten „pionowy statek” badawczy został zaprojektowany w Ship Studio. Będzie miał 100 m wysokości, z czego 70 m w zanurzeniu. Konstrukcja ze stali nierdzewnej o wadze 720 ton zostanie przyholowana w rejon antarktyczny w pozycji horyzontalnej, po czym wypełnienie komory balastowej 150 tonami wody spowoduje, że wyprostuje się tak jak to robi obciążony spławik.
Przechyły boczne nie przekroczą 5 proc. przy dużych falach. Ruchy pionowe wieży sięgną najwyżej 10 proc. wysokości fal.
Energii elektrycznej do zasilania wszystkich urządzeń, łącznie z odsalarnią wody, dostarczą trzy turbiny wiatrowe i jedna wodna. Nadwyżki energii będą magazynowane w akumulatorach litowo-jonowych.
Załogę Polar Pod stanowić będzie siedmiu ludzi, w tym czterech naukowców. Bez uzupełniania zapasów żywności będą mogli przetrwać sześć miesięcy.
Długość zaplanowanej trasy wokół Antarktydy wynosi 24 tys. km. Wiedzie ona pasmem tzw. wyjących pięćdziesiątek, omijanych przez kapitanów statków transportowych i żeglarzy (z wyjątkiem uczestników ekstremalnych regat oceanicznych). Rejon ten rozciąga się między 50. i 60. stopniem szerokości geograficznej południowej.