Nowy raport ONZ, opublikowany w tym miesiącu zawiera alarmujące dane. Według zebranych w nim informacji świat stoi na skraju katastrofy ekologicznej, a zagrożone wyginięciem jest blisko milion gatunków. Poglądy polityków na ochronę środowiska, sposoby walki ze smogiem, energię odnawialną, ochronę ekosystemów mają kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania zagrożeniom cywilizacyjnym.

– Prawo Unii Europejskiej już kilkukrotnie pomogło w ratowaniu polskiej przyrody, wystarczy wspomnieć Rospudę i Puszczę Białowieską. To ono również stanowi istotne narzędzie w walce ze smogiem oraz ratowaniu ekosystemu Morza Bałtyckiego. Dlatego tak kluczowa jest świadomość, co ugrupowanie, na które głosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ma do powiedzenia w tej kwestii. – mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.

Aby pomóc wyborcom w porównaniu swoich poglądów ze stanowiskiem przedstawicieli polskich partii politycznych, WWF Polska przygotowało krótki test – nawigator wyborczy. Można dzięki niemu sprawdzić, z kim jest nam najbardziej po drodze do wspierania ochrony środowiska. Pytania kwestionariusza dotyczą klimatu, energetyki, ochrony rzek, Bałtyku i lasów. W podsumowaniu znajdziemy, co w poszczególnych kwestiach ujawniają programy polityczne ugrupowań startujących w wyborach.

W nawigatorze wyborczym wzięły udział: PO, Kukiz'15, Wiosna, Nowoczesna, SLD, PSL, Razem, Zieloni i KORWiN. PiS odmówiło odpowiedzi.