Gdyby USA zarosły lasem, CO2 byłoby mniej o 10 proc.

Co roku ludzkość emituje do atmosfery od 30 do 40 milionów ton dwutlenku węgla. Naukowcy zwracają uwagę, że to zbyt wiele, by emisję CO2 mogły wchłonąć lasy - nawet, gdyby na całej Ziemi rozpocząć masowe ich sadzenie.

Aktualizacja: 04.06.2019 14:59 Publikacja: 04.06.2019 12:17

Gdyby USA zarosły lasem, CO2 byłoby mniej o 10 proc.

Foto: stock.adobe.com

Zbyt duża ilość CO2 w atmosferze powoduje podnoszenie się średniej temperatury na Ziemi, co może doprowadzić do katastrofy ekologicznej - szybkiego topienia się lodowców, podnoszenia się poziomów wód i zalewania obszarów nabrzeżnych oraz znikania całych wysp z powierzchni Ziemi. Ponadto grożą nam susze i pustynnienie dużych obszarów.

Poziom mórz do 2100 roku może podnieść się o dwa metry, zagrażając społecznościom żyjącym na wybrzeżach i ekosystemom na całym świecie - alarmowali niedawno autorzy badania, którego wyniki opisano w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Jednym ze sposobów redukcji CO2 może być zalesianie - rośliny, w wyniku fotosyntezy zamieniają bowiem dwutlenek węgla w tlen.

Badania wykazują jednak, że ludzkość nie jest w stanie zasadzić tylu drzew, aby pochłonęły one większość emitowanego przez ludzkość CO2. Gdyby bowiem zalesić całe terytorium USA - wówczas ilość dwutlenku węgla w atmosferze zmniejszyłaby się zaledwie o 10 procent.

Oznacza to, że - aby pochłonąć 100 proc. emisji CO2 - powierzchnia lasów na Ziemi musiałaby być tak dużo, że zabrakłoby obszarów rolnych potrzebnych do wykarmienia ludzkości. Rozwiązanie problemu emisji CO2 w taki sposób stworzyłoby więc - jak wskazują uczeni - równie poważny problem głodu na świecie.

Nauka
Samica krokodyla złożyła jaja po 16 latach bez kontaktu z samcem
Nauka
Chiny rozpoczynają wiercenie jednego z najgłębszych odwiertów na świecie
Materiał Promocyjny
Studia podyplomowe na UWr odpowiedzią na wyzwania teraźniejszości
Nauka
Morze Czerwone: W Zatoce Akaba wymarł cały gatunek jeżowców
Nauka
Naukowiec z Florydy pobił rekord czasu spędzonego pod wodą