Konkurs programu Lider organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Spośród 118 zgłoszeń wybrano 41 osób, które łącznie otrzymają 43 mln złotych na realizację swoich projektów naukowych. Dziś oficjalne ogłoszenie listy laureatów IV edycji.
Pieniądze z grantów zwycięzcy mogą przeznaczyć także na „zarządzanie własnymi zespołami badawczymi”, co w polskiej nauce jest ogromnie ważne, pozwala badaczom na wyższe zarobki i skłania ich do pozostania w kraju.
W konkursie mogą uczestniczyć osoby, które nie ukończyły 35. roku życia, posiadają obywatelstwo polskie lub kartę stałego pobytu w naszym kraju. Najwyższe dofinansowanie wynosi w tym roku 1,2 mln zł – przyznano je sześciu laureatom.
Nowe geny
Najwyżej oceniony został projekt dr. Aleksandra Jamsheera z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dotyczący „identyfikacji nowych genów zaangażowanych w rozwój wrodzonych wad kończyn i dysplazji kostnych człowieka wraz z opracowaniem kompleksowych testów opartych na nowoczesnych technikach sekwencjonowania DNA”.
– To, co zaproponowaliśmy, to badania, które mają na celu poznanie genów, które odpowiadają za wady wrodzone kończyn i dysplazji kostnych. Dotychczas znamy mniej więcej połowę genów odpowiedzialnych za te schorzenia. Badania będą prowadzone wśród polskich pacjentów, u których pochodzenie tych chorób jest nieznane. Dzięki nim będziemy mieli możliwości określenia ryzyka wystąpienia tej choroby, np. u kolejnych dzieci w rodzinie, w której takie schorzenia wystąpiły. W przyszłości chcemy opracować skuteczny test genetyczny, który pozwoli oszacować ryzyko wystąpienia takich chorób – mówi „Rz” dr Aleksander Jamsheer.