Ten niewielki wulkaniczny archipelag leży na Morzu Norweskim, między Półwyspem Skandynawskim, Wielką Brytanią i Islandią, stanowi terytorium należące do Danii.
Według dotychczasowych ustaleń, pierwsi ludzie pojawili się na wyspach dopiero w VII wieku, byli nimi chrześcijańscy eremici, pustelnicy. Prawdziwa kolonizacja nastąpiła w roku 825 gdy do archipelagu dotarli Wikingowie.
Najnowsze badania archeologiczne przeprowadzone na wyspie Sandoy w południowej części archipelagu zmieniają ten obraz. Pracami kierował dr Mike Church z amerykańskiego Uniwersytetu w Durham. Wiadomość o tym zamieszcza specjalistyczne pismo "Quaternary Science Reviews".
Badacze znaleźli pozostałości osady a w niej między innymi resztki ognisk podsycanych torfem oraz zwęglone ziarna jęczmienia. Ziarno zostało przywiezione na wyspę luzem lub po prostu pochodzi z wyspiarskich żniw. Było nie tylko surowcem do sporządzania mąki ale służyło także jako materiał siewny.
- Mamy teraz mocne archeologiczne dowody kolonizacji Wysp Owczych jaka miała miejsce 300 do 500 lat przed przybyciem Wikingów, którzy dotarli tu w IX wieku. Niestety, na razie nie mamy wskazówek, skąd przybyli koloniści - powiedział dr. Mike Church.