Komisja Europejska apeluje do państw członkowskich Unii o podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia zalewu świata przez plastikowe opakowania.
Proces ich rozkładu trwa od 250 do 400 lat. 90 proc. plastikowych toreb to opakowania najcieńsze, grubości 50 mikronów, czyli jednej dwudziestej milimetra. Pochodzą w większości z Chin.
W niektórych europejskich krajach zużycie takich torebek maleje, na przykład we Francji spadło w ciągu ostatniej dekady z 15 miliardów do 800 milionów rocznie.
Komisja Europejska apeluje o rozwiązania zmierzające do zaprzestania rozdawania w sklepach najcieńszych plastikowych torebek, tzw. zrywek. W brukselskiej zielonej księdze wpisywane są postulaty dotyczące tego problemu, ale nie są one jednoznacznie oceniane przez ekspertów.
Foliowe szaleństwo
Specjaliści z niemieckiego Centrum fur Europaische Politik twierdzą, że o sposobie utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych powinien decydować rachunek ekonomiczny, a nie wytyczne Brukseli. Nie należy tworzyć ujednoliconych systemów gospodarowania odpadami – uważają – ponieważ nie będą one uwzględniały lokalnych uwarunkowań.