Szybsze wykrycie choroby Parkinsona? Odkrycie naukowców

Naukowcy poinformowali, że odkryli najwcześniejsze oznaki choroby Parkinsona w mózgu. Oznaki widać, zanim pacjenci zauważą jakiekolwiek objawy.

Aktualizacja: 20.06.2019 16:37 Publikacja: 20.06.2019 16:19

Szybsze wykrycie choroby Parkinsona? Odkrycie naukowców

Foto: AFP

Szacuje się, że na chorobę Parkinsona choruje około 10 milionów ludzi na całym świecie. Choroba powoduje zaburzeni ruchu pacjentów i problemy poznawcze. 

Chorobę poznaje się poprzez analizę nagromadzenia w mózgu określonego białka - alfa-synukleiny. Niektórzy ludzie rodzą się z mutacją genetyczną, która sprawia, że mogą być niemal pewni rozwoju choroby w pewnym etapie życia.

Naukowcy z King's College w Londynie porównali dane 14 osób - nosicieli mutacji z wynikami 65 chorych bez mutacji oraz 25 zdrowymi ochotnikami.

Okazało się, że zmiany w zespole serotoninowym w mózgach osób cierpiących na chorobę Parkinsona zaczęły działać wadliwie, zanim pojawiły się jakiekolwiek inne objawy.

Heather Wilson z Uniwersyteckiego Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki powiedziała, że odkrycie to może być cennym narzędziem do wcześniejszego wykrywania osób zagrożonych chorobą Parkinsona.

- Dalsze badania są potrzebne, aby w pełni zrozumieć znaczenie tego odkrycia, ale jeśli jesteśmy w stanie stworzyć narzędzie do pomiaru i monitorowania rozwoju Parkinson'a, może to zmienić życie wielu osób - oceniła Beckie Port, uczestniczka badań.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne