Podobnych zabiegów w medycynie regeneracyjnej jeszcze nie było. Operacjom poddano cztery dziewczynki z rzadką wadą – zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH). Występuje on raz na kilka tysięcy urodzeń i objawia się zaburzeniem rozwoju pochwy i macicy. Takie kobiety nie mają szans na normalne życie i macierzyństwo.

Nadzieję daje technika opracowana przez dr. Anthony'ego Atalę z Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Wake Forest Baptist Medical Center. Przygotował on w laboratorium narządy i wszczepił pacjentkom. Operacje przeprowadzono w latach 2005–2008, jednak dopiero teraz specjaliści zdecydowali się o nich poinformować. Na łamach fachowego magazynu „Lancet" opisują, że efekty zabiegów są doskonałe – przywrócono m.in. funkcje seksualne.

Naukowcy wykorzystali technikę zbliżoną do opisywanej przez „Rz" wczoraj („Fabryka części na wymianę"). Najpierw skonstruowali odpowiednie biodegradowalne „rusztowania" dopasowane do budowy ciała pacjentek. Pokryto je komórkami namnożonymi z próbek pobranych od dziewczynek. Narządy następnie wszczepiono.

Wcześniej lekarze ze Szwecji dokonali transplantacji macicy w podobnych przypadkach kobiet z zespołem MRKH. Organy zostały pobrane od ich matek. Zabieg ten ma umożliwić kobietom posiadanie własnego potomstwa.