Reklama
Rozwiń

Neuronami w parkinsona

Sztucznie wytwarzane komórki produkujące dopaminę mogą być lekiem na groźną chorobę — przekonują szwedzcy badacze. Na razie przeprowadzili eksperymenty na zwierzętach.

Publikacja: 09.11.2014 18:00

Neuronami w parkinsona

Foto: 123RF

Według naukowców z Uniwersytetu w Lund, nowatorska terapia jest „ogromnym przełomem" w leczeniu choroby Parkinsona. Obecnie nie ma na nią skutecznego lekarstwa, a dostępne terapie ograniczają się do hamowania jej postępów. Mają też nieprzyjemne skutki uboczne.

Przyczyną choroby Parkinsona jest zwyrodnienie komórek nerwowych w mózgu. Przestają one wytwarzać ważny neuroprzekaźnik — dopaminę. Efektem jest m.in. spowolnienie ruchów, sztywność i drżenie kończyn. Naukowcy ze Szwecji twierdzą, że udało im wyhodować neurony produkujące dopaminę z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych.

Eksperyment na zwierzętach polegał na celowym uszkodzeniu neuronów w mózgach szczurów w taki sposób, aby naśladować efekty parkinsona. Następnie przeprogramowano ludzkie komórki macierzyste w taki sposób, aby produkowały dopaminę. Tak przygotowaną miksturę wstrzyknięto zwierzętom.

Prof. Malin Parmar, która przeprowadziła ten eksperyment zapewnia, że pierwsze testy z udziałem pacjentów mogłyby się odbyć już w 2017 roku.

Sieć BBC przypomina, że podobne eksperymenty z udziałem ludzi były już prowadzone. Tyle, że nie korzystano w nich z komórek macierzystych, ale komórek pobranych z mózgów płodów. Testy kliniczne — wg. BBC — zarzucono, ponieważ wyniki były niejednoznaczne.

Wykorzystanie komórek macierzystych jest znacznie mniej kontrowersyjne. Po pierwsze można je hodować (namnażać) w laboratorium. Po drugie, obecna technika daje możliwość przeprogramowania dorosłych komórek organizmu w taki sposób, aby zachowywały się prawie jak komórki macierzyste. W ten sposób naukowcy mogą ominąć najbardziej wątpliwą etycznie sprawę użycia tkanek ludzkich zarodków.

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć