W czasie snu mózg oczyszcza się ze wspomnień, które człowiek nabył w czasie, gdy nie spał - twierdzą badacze. Proces ten jest formą selekcjonowania pozyskanych informacji.
Zapominanie jest aktywnym procesem - podkreślają autorzy publikacji w magazynie "Science". Dotychczas jednak niewiele wiedziano o tym, jak proces ten przebiega w trakcie różnych faz snu.
Teraz badacze stojący za publikacją w "Science" ustalili, że w czasie fazy REM snu - czyli w tej fazie, w której ludzie śnią - specjalne komórki nerwowe aktywnie przyczyniają się do procesu zapominania. Chodzi o tzw. neurony MCH znajdujące się w podwzgórzu, czyli w części mózgu odpowiedzialnej za sen, poczucie głodu i emocje. Poprzednie badania wykazywały, że neurony te aktywując się zwiększają czas spędzany w fazie REM, podczas gdy zmniejszanie ich aktywności zmniejsza liczbę przejść do tej fazy.
Badacze przyjrzeli się aktywności komórek MCH u myszy i odkryli, że 52,8 proc. z nich jest aktywnych w fazie REM, podczas gdy tylko 35 proc. jest aktywnych, gdy myszy nie śpią.
Badacze blokowali też neurony MCH w czasie testów pamięci. Okazało się, że neurony te wysyłają do hipokampu sygnał, aby przestać magazynować wspomnienia.