Aktualizacja: 21.03.2017 16:27 Publikacja: 21.03.2017 16:13
Yves Meyer nagrodę odbierze 23 maja w Oslo. Tu z Gauss Prize w 2010 roku.
Foto: AFP
Został on ustanowiony w 2002 roku w dwusetną rocznicę urodzin norweskiego matematyka Nielsa Abla. Wysokość nagrody wynosi 6 milionów koron norweskich, równowartość około około 675 tysięcy euro. Nagrodę wręczy król Norwegii Harald V 23 maja w Oslo.
Tegoroczny laureat pracuje w École Normale Supérieure Paris-Saclay. Jest już czwartym Francuzem który otrzymał to wyróżnienie.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
W TIMSS 2023 wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy z niemal 60 krajów i regionów. Polscy uczniowie wypadli bardzo dobrze z matematyki i nauk przyrodniczych - niemniej, ich poczucie przynależności do szkolnych społeczności jest najmniejsze wśród badanych krajów.
Początek nowego roku szkolnego i akademickiego to wysyp ofert korepetycji. Część rodziców opłaciła je już w sierpniu, ale nowe oferty pojawiają się przez cały rok. Ile trzeba zapłacić za pomoc korepetytora w 2024 roku? Które zajęcia są najdroższe?
Co czwarty uczeń tak boi się porażki z matematyki, że nawet nie próbuje rozwiązywać zadania – pokazują analizy.
Próbna matura z matematyki – gdyby był prawdziwym egzaminem zakończyłby się sukcesem dla 85 proc. uczniów z liceów i 65 proc. z techników. Z angielskiego za to zaliczenie z sukcesem egzaminu zakończyło się dla 99 proc. uczniów liceów i 94 proc. z techników.
Sztuczna inteligencja, o której głośno na świecie ze względu na jej możliwości i obawy przed wywróceniem do góry nogami edukacji, jak się okazuje, ma problem ze zwykłą matematyką. W sposób przekonujący udziela błędnych odpowiedzi na proste pytania.
Naukowcy, którzy stworzyli lwowską szkołę matematyczną, byli nie tylko geniuszami, ale też niezwykle barwnymi i ciekawymi postaciami.
Minął rok od wprowadzenia obostrzeń w Polsce ze względu na pandemię koronowirusa. 11 marca 2020 r. zamknięto z tego powodu szkoły aż do nowego roku szkolnego. Swoją maturę zdawałam trzy miesiące później w reżimie sanitarnym i lekko zmodyfikowanej formie. W tym roku rząd i szkoły podejdą po raz drugi do egzaminu dojrzałości w czasach pandemii. Jednak szansa dla władzy na poprawkę nie została wykorzystana - pisze Wiktoria Milwicz, współtwórczyni stowarzyszenia Rozsądna Polska, ubiegłoroczna maturzystka.
Minister Anna Zalewska poinformowała, że wszystkie szkoły przystąpiły do dzisiejszego egzaminu gimnazjalnego z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. - Niczego nie wygaszamy, niczego nie hamujemy - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas