Finlandia: Mięso kurczaków z superbakterią

22 proc. próbek mięsa drobiowego, testowanego przez Fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Evira) zawierało superbakterie - a więc bakterie odporne na działanie antybiotyków - informuje serwis yle.fi.

Aktualizacja: 09.04.2017 10:40 Publikacja: 09.04.2017 10:23

Finlandia: Mięso kurczaków z superbakterią

Foto: fotolia.com

Evira zapewnia jednocześnie, że ryzyko zarażenia się znajdującymi się w mięsie drobiowym superbakteriami jest niewielkie.

Wśród superbakterii znajdujących się w zbadanych próbkach mięsa znalazły się m.in. bakterie produkujące ESBL - enzymy bakteryjne rozkładające antybiotyki i enzymy AmpC rozkładające większość antybiotyków beta-laktamowych.

Mięso testowane przez Evirę pochodziło z Finlandii. Przebadano 309 próbek. Superbakterie znajdowały się w 53 z nich.

Anna-Liisa Myllyniemi z Eviry nie jest zaskoczona wynikami badań. - Surowe kurczaki często zawierają groźne bakterie, dlatego zawsze muszą być właściwie przygotowywane przed jedzeniem - mówiła. Odporne na antybiotyki bakterie giną w temperaturze co najmniej 75 stopni Celsjusza.

Myllyniemi zaleciła wszystkim, by unikali surowych kurczaków i myli dobrze naczynia, w których kurczaki są przygotowywane.

Z badań Eviry wynika, że coraz częściej mięso kurczaków z Finlandii zawiera superbakterie. W 2013 roku, w analogicznym badaniu, obecność takich bakterii odnotowano w 13 proc. zbadanych próbek.

Fiński Centralny Związek Rolników i Leśników (MTK) wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że kurczaki w Finlandii nie są karmione antybiotykami, a superbakterie w mięsie mają być efektem sprowadzania brojlerów ze Szkocji w przeszłości.

Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?