11 tysięcy naukowców mówi o "niewyobrażalnym cierpieniu"

Ludzkość stoi w obliczu "niewyobrażalnego cierpienia", jeśli nie rozwiąże problemu zmian klimatycznych, które zagrażają życiu na Ziemi - ostrzegło 11 tysięcy naukowców z całego świata

Aktualizacja: 05.11.2019 21:26 Publikacja: 05.11.2019 21:09

11 tysięcy naukowców mówi o "niewyobrażalnym cierpieniu"

Foto: AFP

W oświadczeniu opublikowanym w magazynie BioScience badacze zauważyli, że 40 lat temu naukowcy z 50 państw na pierwszej Światowej Konferencji Klimatycznej "zgodzili się, że alarmujące trendy spowodowały, że pilnie potrzebne jest działanie".

Mimo powtarzających się ostrzeżeń oraz coraz większej liczbie dowodów, emisje gazów cieplarnianych odpowiedzialne za globalne ocieplenie "wciąż szybko rosną, a ich wpływ na klimat Ziemi jest coraz bardziej szkodliwy".

"Aby uniknąć niewyobrażalnego cierpienia, potrzebny jest ogromny wzrost zakresu wysiłków na rzecz ochrony naszej biosfery" - twierdzą naukowcy.

Rosnąca liczba ludzi, ich potrzeby i działania przyczyniły się do powstania problemu, początkowo w krajach rozwiniętych, a obecnie w skali globalnej.

Spalanie paliw kopalnych dla celów energetycznych i przemysłowych, zanikanie lasów, intensyfikacja rolnictwa i wzrost pogłowia zwierząt gospodarskich zostały wymienione jako główne czynniki powodujące zmiany klimatu.

Znaki ostrzegawcze migały na czerwono od prawie trzech dekad, a mimo to, "z nielicznymi wyjątkami, generalnie prowadzimy działania bez zmian".

Naukowcy proponują szereg rozwiązań, które mają zmienić postępujące zmiany. Są to m.in. zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, ograniczenie wycinki lasów, przejście na dietę opartą o produkty roślinne, spadek konsumpcji oraz ustabilizowanie wzrostu populacji.

Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem