Epidemia wirusa Zika zaczęła się znacznie wcześniej niż sądzono

Oficjalne informacje o skali zagrożenia pojawiły się na początku 2015 r., gdy liczba zachorowań w Brazylii stała się niepokojąca. Wirus błyskawicznie rozprzestrzeniał się na północno-wschodnich obszarach tego kraju. Już po roku zebrał żniwo w postaci 1,5 mln chorych. W tak krótkim czasie do regionów zagrożonych dołączyła Ameryka Łacińska i Karaiby - łącznie 13 krajów. W tej chwili lista rozszerzyła się do 84.

Aktualizacja: 31.05.2017 18:36 Publikacja: 31.05.2017 16:22

Epidemia wirusa Zika zaczęła się znacznie wcześniej niż sądzono

Foto: Shutterstock

Teraz, dzięki śladom genetycznym wiemy skąd najprawdopodobniej pochodzi Zika i jaką przebył drogę do Brazylii. Okazuje się, że krążył w tamtym rejonie już kilka lat wcześniej i powodował lokalne ogniska chorobowe. Pochodzi z Afryki, jednak rozprzestrzenił się też w Azji, Ameryce i Europie. ale nie został tam właściwie zdiagnozowany. Na Florydzie czterokrotnie pojawiły się niewielkie epidemie dziwnej wirusowej choroby. Nikt na to nie reagował.

Wirus Zika jest spokrewniony z tymi, które wywołują dengę, żółtą gorączkę, gorączkę Zachodniego Nilu, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) i japońskie zapalenie mózgu. Obwinia się go o dwie bardzo poważne dolegliwości. Pierwsza to zespół Guillaina-Barrego - choroba obwodowego układu nerwowego. Może prowadzić do częściowego lub całkowitego paraliżu ciała. Drugim skutkiem kontaktu z wirusem jest mikrocefalia (małogłowie), która doprowadza do nieprawidłowego rozwoju mózgu w okresie płodowym.

Pozostało 83% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska