– Uczestniczymy w rankingu od pierwszej edycji. Doskonale pamiętam, że za pierwszym razem nie zmieściliśmy się w złotej setce szpitali – komentuje Dariusz Oleński, dyrektor naczelny szpitala. – Traktujemy ranking jako kolejną, bardzo ważną ocenę zewnętrzną naszej działalności. Daje nam możliwość porównania się z podobnymi najlepszymi szpitalami w Polsce. Przy tej okazji oceniają nas najbardziej kompetentni eksperci. Nie ukrywam, że ranking inspiruje nas do dalszego rozwoju.
Ranking ukazuje się w roku bardzo ważnym dla polskiego szpitalnictwa. Powstanie sieci szpitali spowodowało wiele zmian w organizacji tych placówek i rewolucję w podejściu do finansów w poszczególnych jednostkach.
– Nowa regulacja wymusza zdecydowanie większą odpowiedzialność i staranność w tworzeniu i realizacji budżetu przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie szpitalami – komentuje Waldemar Sułek, wiceprezes zarządu ds. finansowych w lubińskim MCZ SA. – To zarządy i dyrektorzy szpitali podejmować będą decyzje o podziale środków finansowych, z uwzględnieniem specyfiki własnych jednostek. Ważną rolę w tych decyzjach odgrywać będą zarówno struktura wewnętrzna jednostki, jak i otoczenie zewnętrzne na danym obszarze kraju. Niestety, brak jasno określonych zasad ustalania i monitorowania ryczałtów powoduje niepewność funkcjonowania w okresach przyszłych.
W ubiegłym roku najlepszym szpitalem okazało się Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. O tym, kto zwycięży w tym roku, przekonamy się za niespełna tydzień.
Organizatorem programu Bezpieczny Szpital Przyszłości – Ranking Szpitali jest firma doradcza IDEA Trade. Za merytoryczną stronę zestawienia odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, a patronat nad wydarzeniem objął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. „Rzeczpospolita” jest partnerem medialnym tego przedsięwzięcia.