Zakończenie budowy domu wymaga najczęściej tylko zawiadomienia o zakończeniu budowy. Robi się to u powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Nie ma gotowych wzorców (druków) zawiadomienia o zakończeniu budowy. Wystarczy postępować zgodnie z zasadami takimi jak podczas pisania podań – wpisać dane swoje i powiatowego inspektora, do którego kierujemy pismo, podać adres budowy, o którą chodzi.
Do zawiadomienia trzeba dołączyć wiele dokumentów. Są wśród nich m. in.: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania domu z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę oraz obowiązującymi przepisami oraz o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, potwierdzenie od dostawców mediów o przyłączeniu do sieci. W wypadku instalacji wewnątrz budynku niezbędne będą także protokoły badań i sprawdzania dokonanych w trakcie budowy przez kierownika budowy lub inne osoby mające odpowiednie uprawnienia. Nie można zapomnieć o dokumentacji geodezyjnej i inwentaryzacji powykonawczej (dla obiektów wymagających pozwolenia na budowę i dla przyłączy do budynków).
Jeżeli w trakcie budowy zostały wprowadzone nieznaczne zmiany do projektu i warunków pozwolenia na budowę, to należy dołączyć do zawiadomienia także kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis.
Zawiadomienie składa się dopiero, kiedy kierownik budowy dokona ostatniego wpisu w dzienniku budowy. Następnie trzeba odczekać 21 dni. W tym czasie inspektor bada dokumentację. Jeżeli nie zgłosi sprzeciwu, można już myśleć o przeprowadzce. Jest to tzw. milcząca zgoda.
Od tej zasady są jednak wyjątki. Można zamieszkać w swoim domu, zanim upłynie 21 dni. Zawiadamiając powiatowego inspektora, występuje się jednocześnie z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, że przyjął zawiadomienie i nie będzie wnosił sprzeciwu. Na wydanie zaświadczenia ma siedem dni.