Co roku z tej możliwości korzystają tysiące osób. Dodatek to typowa dopłata do kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Prawo do niego ma rodzina lub samotna osoba, która spełnia warunki z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A3C7CC46FF5184A73DB2924E72ED9B38?id=161978]ustawy o dodatkach mieszkaniowych [/link](dalej: ustawa).
[srodtytul]Tytuł i dochód [/srodtytul]
Szansę na jego otrzymanie mają więc osoby, które posiadają tytuł prawny do lokalu (domu). Są to: najemcy mieszkań, posiadacze mieszkań lokatorskich lub własnościowych, właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych oraz osoby, które płacą odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego (musi im jednak przysługiwać prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego).
[b]Duże znaczenie ma wysokość dochodów rodziny i powierzchnia
mieszkania (domu). Dochód nie może przekraczać w gospodarstwie domowym liczącym dwie lub więcej osób – 125 proc. najniższej emerytury, a gdy chodzi o osobę samotną – 175 proc. W pierwszym wypadku jest to dziś kwota 844 zł, w drugim – 1181 zł.[/b] Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć osoby stale mieszkające pod jednym dachem, i to nie tylko rodzinę, ale i niespokrewnione ze sobą, tj. konkubentów.