Rozprawa przy zamkniętych drzwiach

Choć tylko jeden z małżonków może wszcząć sprawę o rozwód lub separację, drugiemu wolno żądać tego samego. Takie sytuacje są w praktyce bardzo częste

Publikacja: 19.10.2010 03:50

Rozprawa przy zamkniętych drzwiach

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Procedura sądowa dotycząca spraw o rozwód i o separację jest praktycznie taka sama, z niewielkimi różnicami uzasadnionymi istotą separacji. Sprawy te rozpatruje sąd okręgowy w składzie jednego sędziego zawodowego i dwóch ławników.

[srodtytul]Do jakiego sądu[/srodtytul]

Sprawy o rozwód, a także o separację, rozstrzygają sądy okręgowe. W myśl art. 41 kodeksu postępowania cywilnego pozew rozwodowy lub wniosek o separację należy skierować do tego sądu okręgowego, w którym oboje małżonkowie mieli wspólne miejsce zamieszkania, jeśli choć jeden z nich dalej w tym okręgu przebywa.

Jeżeli małżonkowie nie mieli wspólnego miejsca zamieszkania albo w chwili wnoszenia pozwu żaden z nich nie mieszkał w okręgu sądu, na którego terenie mieli wspólne miejsce zamieszkania, pozew kieruje się do sądu właściwego według miejsca zamieszkania strony pozwanej.

[ramka][b]Przykład[/b]

Żona z dziećmi mieszka w Warszawie, a mąż po rozstaniu – w Częstochowie. Jeśli sprawa rozwodowa ma być wszczęta z inicjatywy żony, musi ona skierować pozew do Sądu Okręgowego w Częstochowie. Jeśli żona nie jest zainteresowana rozwodem, mąż, który chce rozwiązania małżeństwa, musi wnieść pozew przeciwko niej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jeśli nie ma i takiej podstawy jak miejsce zamieszkania strony pozwanej, bo np. żona, przeciwko której mąż chce wnieść sprawę rozwodową, mieszka na stałe za granicą, musi on skierować pozew do sądu okręgowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania jako powoda.

Pozew trzeba złożyć w dwóch egzemplarzach, sąd musi go przesłać pozwanemu mężowi czy żonie. Pozwany ma prawo do złożenia w sądzie, najpóźniej do pierwszej rozprawy, odpowiedzi na pozew.[/ramka]

[srodtytul]W postępowaniu odrębnym[/srodtytul]

Sprawy o rozwód i separację są rozpatrywane w postępowaniu odrębnym od innych spraw cywilnych, rządzącym się własnymi prawami.

W tym samym odrębnym trybie rozpoznawane są sprawy o unieważnienie małżeństwa oraz o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa. Sprawy o rozwód i separację rozpatruje w I instancji sąd w składzie: jeden sędzia zawodowy i dwóch ławników.

Posiedzenia sądowe w tych sprawach odbywają się przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony zażądają zgodnie publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności. Jednakże, co może być dla rozwodzących się istotne, na sali sądowej mogą się znaleźć także osoby zaufania – po dwie z każdej strony (mogą to być zarówno członkowie rodziny, jak i np. znajomi).

W sprawie o rozwód i separację sąd rozstrzyga kompleksowo o wielu sprawach rodziny. Dlatego w czasie procesu o rozwód lub separację nie można wszcząć odrębnej sprawy o zaspokojenie potrzeb rodziny ani o alimenty pomiędzy małżonkami czy alimenty od nich dla ich wspólnych dzieci za czas od wytoczenia sprawy.

Nie można też wszczynać spraw dotyczących władzy rodzicielskiej lub o ustalenie kontaktów z dziećmi.

[srodtytul]Apelacja dla niezadowolonego[/srodtytul]

Od wyroku sądu okręgowego każdy z małżonków może wnieść apelację do sądu apelacyjnego. Najpierw trzeba się zwrócić do sądu o doręczenie wyroku z uzasadnieniem.

Termin do żądania uzasadnienia wynosi siedem dni, licząc:

– od doręczenia wyroku z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia apelacji, który otrzymuje strona występująca w sprawie bez adwokata czy radcy prawnego, jeśli nie była obecna przy ogłoszeniu wyroku,

– od ogłoszenia wyroku, jeśli małżonek, który chce wnieść apelację, był obecny przy ogłoszeniu wyroku sądu.

Apelację wnosi się za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok. Termin do jej wniesienia wynosi dwa tygodnie, a liczy się od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem małżonkowi, który chce kwestionować wyrok I instancji, albo adwokatowi lub radcy prawnemu, jeśli korzysta z pomocy fachowego pełnomocnika.

Jeśli z jakichś względów niezadowolony z wyroku nie zażądał uzasadnienia, także może wnieść apelację, ale wtedy ma na to tylko dwa tygodnie, licząc od dnia, w którym upłynął termin żądania uzasadnienia. Apelację rozpatruje sąd składający się z trzech sędziów zawodowych.

Od wyroków w sprawach rozwodowych wydanych w II instancji kasacja nie przysługuje. Od 2005 r. takie sprawy do Sądu Najwyższego już nie trafiają.

W apelacji można kwestionować albo cały wyrok, albo niektóre jego postanowienia, np. rozstrzygnięcie dotyczące alimentów na żonę albo na dziecko czy kontaktów z dzieckiem.

[srodtytul]Ponownie w sądzie[/srodtytul]

Tylko zupełnie wyjątkowo wyrok rozwodowy może być podważony w trybie wznowienia postępowania. Wznowienie jest dopuszczalne, gdy np. wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo po zakończeniu postępowania zostały wykryte fakty lub dowody istniejące w toku sprawy, z których strona nie mogła skorzystać, przede wszystkim dlatego, że o nich z różnych względów nie wiedziała, a które mogły mieć wpływ na wynik sprawy.

Powodem wznowienia może być też takie naruszenie przepisów prawa, wskutek którego strona była pozbawiona możności obrony swych praw. Wznowienie postępowania w sprawie zakończonej rozwodem jest zakazane, jeśli jeden z rozwiedzionych ponownie wziął ślub.

Mimo prawomocnego oddalenia żądania pozwu lub separacji każdy z małżonków może ponownie wystąpić z takim żądaniem w razie zmiany okoliczności, które zdecydowały o takim wyniku sprawy.

Gdy np. sąd odmówił rozwodu ze względu na dobro wspólnych małoletnich dzieci, taką okolicznością będzie uzyskanie przez nie pełnoletności.

O rozwód będzie można wystąpić ponownie, gdy przyczyną oddalenia pozwu rozwodowego był sprzeciw wobec rozwodu małżonka niewinnego, a teraz ten małżonek zgadza się na rozwód, lub też gdy ze stałego związku jednego z małżonków urodziło się dziecko i są szanse, że sąd w ponownym procesie rozwodowym uzna, uwzględniając wszystkie konkretne okoliczności, że odmowa zgody na rozwód jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

[srodtytul]Kiedy można się rozmyślić[/srodtytul]

Wyrok wydany w I instancji staje się prawomocny w terminie 14 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem, a jeśli żadna ze stron nie zwracała się o uzasadnienie – w ciągu trzech tygodni od ogłoszenia wyroku. Wyrok II instancji staje się prawomocny po jego ogłoszeniu, ponieważ nie może być już kwestionowany (poza szczególnymi sytuacjami, gdy możliwe jest wznowienie postępowania).

Do chwili uprawomocnienia się wyroku wolno się rozmyślić i cofnąć pozew rozwodowy – jeśli druga strona nie żądała rozwodu, a jeżeli żądała – to już tylko za jej zgodą.

Jeśli wyrok się uprawomocni, a rozwiedzeni zechcą znowu być małżeństwem, konieczny będzie ślub.

Co ważne, sąd może zawiesić postępowanie w sprawie o rozwód lub separację nie tylko z własnej inicjatywy, ale także na zgodny wniosek stron (art. 178 k. p. c.), jeśli np. sami małżonkowie uznają, że jest szansa na uratowanie małżeństwa i sami chcą sobie dać na to czas.

Jeśli w ciągu roku żadna ze stron nie złoży wniosku o podjęcie postępowania, sąd automatycznie je umorzy. Możliwe będzie jednak, oczywiście, ponowne wystąpienie o rozwód czy separację. Sprawa będzie się jednak wówczas toczyć od początku.

[srodtytul]Bez związku z rozwodem lub separacją kościelną[/srodtytul]

Zgodnie z art. 1 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżeństwo kanoniczne, tj. zawarte zgodnie z prawem wewnętrznym Kościoła, staje się równocześnie małżeństwem świeckim, jeśli urzędnik stanu cywilnego sporządzi następnie akt małżeństwa.

Natomiast orzeczenie sądu kościelnego dotyczące nieważności lub ustania małżeństwa nie ma mocy wiążącej dla sądu cywilnego. W konkordacie z 1993 r. między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską zastrzega się, że orzekanie o ważności małżeństwa kanonicznego, a także o innych sprawach małżeńskich przewidzianych w prawie kanonicznym, należy do wyłącznej kompetencji władzy kościelnej.

Natomiast w sprawach małżeńskich w zakresie skutków określonych w prawie polskim, a więc także w kwestii rozwodu i separacji, orzekają sądy państwowe.

Dlatego orzeczenie sądu kościelnego może być tylko jednym z dowodów w toczącym się przed sądem cywilnym procesie rozwodowym. Ma ono moc dokumentu.

[ramka][b]Z orzeczeń sądowych[/b]

-Skarga o wznowienie postępowania od wyroku orzekającego rozwiązanie małżeństwa przez rozwód jest niedopuszczalna po śmierci małżonka, jeśli ten zmarł po uprawomocnieniu się wyroku [b](uchwała SN z 22 lipca 2005 r., sygn. CZP 52/05)[/b]

-Jeśli apelację od wyroku orzekającego rozwód w części dotyczącej winy rozkładu pożycia małżeńskiego wniósł tylko jeden małżonek, sąd II instancji może z urzędu (z własnej inicjatywy) orzec w tym zakresie także na niekorzyść tego małżonka [b](wyrok SN 19 stycznia 2005 r., sygn. V CK 364/04)[/b]

-Jeżeli po wadliwie stwierdzonej prawomocności wyroku rozwodowego jeden z małżonków zawarł nowy związek małżeński, a obie strony nowego związku o tej wadliwości nie wiedziały, apelacja od wyroku w części orzekającej rozwód staje się niedopuszczalna [b](uchwała SN z 28 listopada 2004 r., sygn. III CZP 56/04)[/b]

-Sprawy o rozwód są prowadzone w postępowaniu odrębnym, uregulowanym w art. 425 – 446 k. p. c. Ze względu na przedmiot rozstrzygnięcia sprawy o rozwód nie należą do tej kategorii spraw, które powinny być prowadzone szczególnie szybko.

W postępowaniu tym zasada koncentracji dowodów ulega osłabieniu na rzecz zbadania rzeczywistej sytuacji małżeństwa i ich dzieci na każdym etapie postępowania. W związku z tym strony do końca procesu mogą zgłaszać nowe zarzuty i wnioski dowodowe [b](postanowienie SA w Katowicach z 25 października 2004 r., sygn. I S 3/04)[/b]

-Strona nie może skutecznie żądać ponowienia lub uzupełnienia dowodu w postępowaniu apelacyjnym tylko dlatego, że spodziewała się korzystnej dla siebie oceny tego dowodu przez sąd I instancji [b](wyrok SN z 11 lipca 2003 r., sygn. I CKN 503/01)[/b]

-Jeżeli sąd odmówił orzeczenia rozwodu ze względu na brak trwałości rozkładu pożycia, dodatkowy upływ dostatecznie długiego okresu, w ciągu którego małżonkowie nie będą żyli we wspólności małżeńskiej, może być tą nową okolicznością, która w powiązaniu z uprzednio zaistniałymi faktami uzasadni ponowne żądanie orzeczenia rozwodu, gdyż będzie ewentualnie dowodzić trwałości rozkładu pożycia [b](wyrok SN z 11 lipca 2003 r., sygn. I CKN 503/01)[/b]

-Sąd II instancji może zmienić wyrok I instancji (wydać wyrok reformatoryjny) co do winy za rozkład pożycia małżeńskiego i uznać, że ponosi ją wyłącznie jeden z małżonków, ale wymaga to wnikliwej oceny wszystkich dokonanych w sprawie ustaleń i przedstawienia rzeczowych i merytorycznych argumentów [b](wyrok SN z 2 czerwca 2002 r., sygn. V CKN 741/00)[/b]

-Orzeczenie sądu kościelnego o ważności bądź o ustaniu małżeństwa kanonicznego nie może mieć prejudycjalnego wpływu na orzeczenie sądu państwowego o ważności lub o ustaniu świeckiego związku małżeńskiego [b](wyrok SN z 17 listopada 2000 r., sygn. V CKN 1364/00)[/b][/ramka]

[ramka][b]Skróty:[/b]

k. r. o. – ustawa z 25 lutego 1964 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=44EA2B2E55A720AC74A63F42983D1796?id=71706]Kodeks rodziny i opiekuńczy [/link](DzU. z 1964 r. nr 9, poz. 59 ze zmianami),

k. p. c. – ustawa z 17 listopada 1964 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=75427E5227A23128D5F888C912C40076?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link] (DzU. z 1964 r. nr 43, poz. 269 ze zmianami)

SN – Sąd Najwyższy

WSA – wojewódzki sąd administracyjny

o.p. – ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0D09F12C2831AA93BF6960FCD82353EC?id=176376]Ordynacja podatkowa[/link] (DzU. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami)[/ramka]

[ramka][b]Zobacz wzory:

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20rozwod.pdf]Pozew o rozwód[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20bez%20orzekania.pdf]Pozew o rozwód bez orzekania o winie i o podział majątku wspólnego[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20podzial1.pdf]Wniosek o podział majątku wspólnego i ustalenie nierównych udziałów[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20podzial.pdf]Wniosek o podział majątku wspólnego[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20separacje.pdf]Pozew o separację[/link][/b][/ramka]

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/492203.html]ZOBACZ CAŁY PORADNIK[/link][/b][/ramka]

Procedura sądowa dotycząca spraw o rozwód i o separację jest praktycznie taka sama, z niewielkimi różnicami uzasadnionymi istotą separacji. Sprawy te rozpatruje sąd okręgowy w składzie jednego sędziego zawodowego i dwóch ławników.

[srodtytul]Do jakiego sądu[/srodtytul]

Pozostało 98% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Spadki i darowizny
Podział spadku po rodzicach. Kto ma prawo do majątku po zmarłych?
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski nowym prezesem TK. "Ewidentna wada formalna"