Zwolnienie z obowiązku wnoszenia opłat radiowo-telewizyjnych nie działa z mocy prawa. Jeśli dana osoba jest uprawniona do niepłacenia abonamentu, musi dokonać kilku czynności natury formalnej. Im prędzej to zrobi, tym szybciej uzyska prawo do zwolnienia.
Zasada jest taka, że zwolnienie od opłaty przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia z opłat RTV. Tak więc, jeśli abonentowi uda się załatwić wszystkie formalności niezbędne do uzyskania zwolnienia do 31 marca, to w kwietniu będzie już mógł oglądać „Wiadomości” i „Teleexpress” za darmo.
Najpierw jednak trzeba się udać do dowolnej placówki Poczty Polskiej i wypełnić specjalny formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników RTV. Następnie w okienku pocztowym wraz z formularzem przedstawić dowód osobisty i wypełniony sformalizowany druk oświadczenia o spełnieniu warunków do korzystania z bezpłatnego abonamentu oraz odpowiednie dokumenty, które do tego uprawniają. W zależności od podstawy zwolnienia może to być np.: decyzja ZUS o wysokości emerytury czy zasiłku przedemerytalnego, zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego, orzeczenie o całkowitej głuchocie lub obustronnym zapaleniu słuchu, legitymacja Polskiego Związku Niewidomych, książka inwalidy wojennego lub wojskowego, legitymacja osoby represjonowanej, decyzja o przyznaniu świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej.
[b]Jeśli ktoś zapłacił abonament za cały rok albo kilka miesięcy, a jest uprawniony do zwolnienia, Poczta Polska samodzielnie dokona zwrotu nadpłaconej kwoty.[/b] Zwrot następuje przekazem pocztowym pod adres abonenta, który został podany we wniosku o rejestrację odbiorników RTV.
Uprawnienie do bezpłatnego abonamentu potwierdza oryginał formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych z datownikiem urzędu pocztowego.