Mogą nam pomóc rodzina, sąsiedzi, znajomi i pracownicy. Tylko w niewielu sprawach jest bowiem wymagana osobista obecność. W innych możemy skorzystać z pomocy pełnomocnika. Co istotne, nie chodzi tylko o profesjonalnego prawnika, ale także osoby bez takiego przygotowania zawodowego. Przepisy w wielu sytuacjach pozwalają bowiem na reprezentowanie innych w sądzie albo w urzędzie.
[srodtytul]Kolega w urzędzie[/srodtytul]
[b]W sprawach administracyjnych, które załatwiamy na co dzień w urzędzie, naszym pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych – wystarczy, że mamy do niej zaufanie.[/b] Tak wynika z kodeksu postępowania administracyjnego.
Nie chodzi tylko o pełną zdolność, ale też ograniczoną, dzięki temu drobne urzędowe sprawy mogą za nas załatwiać osoby, które ukończyły 13 lat. Ograniczona zdolność do czynności prawnych pełnomocnika nie jest bowiem przeszkodą do ważności dokonanej przez niego czynności w imieniu jego mocodawcy. Przesądza o tym art. 100 kodeksu cywilnego.
Pełnomocnika nie może jednak ustanowić osoba, która sama nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, a więc np. młody człowiek, który jeszcze nie skończył 18 lat.