Judas Priest w Wielką Sobotę w Krakowie i kłopot fana-katolika

Gwiazdy heavy metalu zagrają razem z Saxon i Uriah Heep w Tauron Arena Kraków. Sprzedaż biletów ruszyła w czerwcu 2023 r., dlatego niektórzy fani bliżej daty show byli zaskoczeni, że to Wielka Sobota.

Publikacja: 30.03.2024 10:04

Judas Priest w Wielką Sobotę w Krakowie i kłopot fana-katolika

Foto: Sony Music PL

Judas Priest w Wielką Sobotę

Na zachodzie Europy koncerty w Wielką Sobotę to nic specjalnego, w Polsce to jednak nowość. Dlatego w sieci można przeczytać znamienny dialog fanów (pisownia oryginalna):

„Więc kupiłem sobie dobre parę miesięcy temu bilet na Judas Priest w Krakowie- wszystko świetnie. Niestety nie sprawdziłem wtedy czy coś ważnego jest w tej dacie. Dziś przekonałem się że wielka sobota. Jako osoba wierząca chcę uczestniczyć w obchodach tego święta i zależy mi na tym, więc chciałem zwrócić bilet. (…) Co mogę zrobić? Nie chcę stracić prawie 400 złoty przez głupie niesprawdzenie kalendarza” – pisze jeden z fanów.

Drugi odpowiada: „Przepraszam, ale co jako katolik chciałeś robić na koncercie Judas Priest (sic!)? Myślę, że data to odpowiednia kara za próbę popełnienia grzechu”.

Judas Priest z sukcesem

Tymczasem koncert to wydarzenie w świecie heavy metalu, również dlatego, że najnowszy album Judas Priest „Invincible Shield”, już 19. album w dorobku grupy, zadebiutował na UK Charts Albums na drugiej pozycji. Nawet uważany za najbardziej przebojowy album „British Steel” z 1980 r. w Wielkiej Brytanii doszedł tylko do czwartego miejsca.

Muzycy w związku z ograniczeniami pandemicznymi zaczęli nagrywać album korespondencyjnie – wokalista Rob Halford w amerykańskim Phoenix, zaś basista Ian Hill w Europie. Od początku było wiadomo, że płyta nie będzie kontynuowała progresywnego brzmienia albumu „Nostradamus”, tylko nawiąże do klasycznego stylu Judasów.

Muzycy w związku z ograniczeniami pandemicznymi zaczęli nagrywać album korespondencyjnie

W rozpoczynającej album piosence „Panic Attack” pojawia się groźne wezwanie: „Wyeliminuj pasożyty”. 72-letni wokalista powiedział „US Today”:

– Naszej grupie zawsze zależało na tym, by rozcieńczać ciemność światłem, teraz zaś była okazja porozmawiać o tym, co dziś pcha ludzkość w stronę mroku: internet, hakowanie naszych urządzeń, przemocowy język, obsesja globalnych spisków, zbyt szybkie rozpowszechnienie złych emocji w sieci. Żyjemy w świecie, gdzie kłamstwo udaje prawdę, szybko się rozchodzi, a my, zbyt często, dostajemy ataku paniki.


Jednocześnie prywatne życie muzyka stało się prostsze. Po odstawieniu alkoholu i coming oucie, który dla heavymetalowego wokalisty był pełen obaw, angażuje się w życie społeczności LQBTQ. Dba o głos:


– Od 38 lat nie używam alkoholu, co bardzo mojemu głosowi pomogło. Rano muszę wypić herbatę z Yorkshire i trochę wody, Evian. Mój poranny rytuał to sok, jogurt, płatki, herbata. Inaczej mój dzień jest katastrofą. Ćwiczę też w siłowni, co wieczór spaceruję i pamiętam, że moich strun nie da się zmienić tak jak w gitarze. Nie jestem zbyt rozmowny, a to też pomaga.

Judas Priest, Saxon i Uriah Heep

Halford poleca słuchanie klasyki: – Od kiedy zmieniłem się w heavymetalowego Gandalfa z siwą brodą, bardziej pociąga mnie muzyka klasyczna. Przypominam trochę Micka Jaggera, on zaś pierwszą rzeczą, jaką robi, jest włączenie stacji z muzyką klasyczną. Zaczynam więc od Bacha i Beethovena, ale po południu wracam do Slayera. Zawsze byłem osobą o skrajnych upodobaniach. Życie jest takim wyjątkowym darem, że polecam różnorodne przygody.


Czytaj więcej

Nowe płyty Norah Jones i Judas Priest. Czarne brzmienie i płatki owsiane

Halford zapewnia, że grupa przygotowała nowy rockowy spektakl. Niezmiennym elementem pozostaje oczywiście motocykl – koncertowa maskotka grupy.

Kalendarze koncertu

18:45 Uriah Heep

20:00 Saxon

21:20 Judas Priest

Judas Priest w Wielką Sobotę

Na zachodzie Europy koncerty w Wielką Sobotę to nic specjalnego, w Polsce to jednak nowość. Dlatego w sieci można przeczytać znamienny dialog fanów (pisownia oryginalna):

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
muzyka
Taylor Swift i Pearl Jam. Królowa popu i król grunge’u
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Muzyka popularna
Pearl Jam zaopiekowali się porzuconym gitarzystą Red Hotów i nagrali dobry album
Muzyka popularna
Taylor Swift o narkotykowym piekle Florydy na płycie "ratującej życie"
Muzyka popularna
Jean-Michel Jarre i Brian May na bezpłatnym show w Bratysławie
Muzyka popularna
Pearl Jam zaprasza fanów do wysłuchania nowej płyty w kinach