Fryderyki: Lech Janerka z pięcioma statuetkami

Lech Janerka, który po latach powrócił albumem „Gipsowy odlew falsyfikatu”, był największym bohaterem gali w Gliwicach. Otrzymał pięć Fryderyków, zmieniając pięć nominacji na pięć statuetek.

Publikacja: 22.03.2024 22:34

Doda na gali Fryderyków

Doda na gali Fryderyków

Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Marcin Prokop, jeden z prowadzących galę nagrody Fryderyk w Gliwicach nie krył satysfakcji, mówiąc że nie spodziewał się powiedzieć na antenie telewizyjnej słów „Dupa jak sofa”, ale dzięki Lechowi Janerce wszystko jest możliwe.

Fryderyki: Lech Janerka i pięć nagród

„Dupa jak sofa” to piosenka Lecha Janerki, która zdobyła nominację do Fryderyka w kategorii Utwór Roku i ostatecznie wygrała. Jak się okazało wszystkie nominacje, jakie miał Janerka zmieniły się w statuetki.

Lech Janerka wygrał również w kategorii Album Roku Alternatywa za album „Gipsowy odlew falsyfikatu”, a także jako Kompozytor Roku i Autor Roku. Pokonał też zeszłorocznego zwycięzcę Mroza w kategorii Artysta Roku. Lech Janerka pokonał Mroza również w kategorii Utwór Roku, w której ten ostatni był nominowany wspólnie z Igo i Vito Bambino za „Supermoce”

Ze względu na rozpoczynającą się w sobotę we Wrocławiu trasę koncertową Lecha Janerki nie było na gali Fryderyków w Gliwicach.

Sukces Janerki zaskoczył pewnie najbardziej jego samego. O nowych nagraniach mówiło się od 2012 r., ale ostatecznie pierwsza od 2005 r. płyta pod tytułem „Gipsowy odlew falsyfikatu” ukazała się jesienią minionego roku.

„Gipsowy odlew falsyfikatu”. Skąd wziął się tytuł płyty?

- Historia tej płyty zaczęła się od tytułu – mówił były lider Klausa Mitffocha w wywiadzie dla „Plusa Minusa”. - Zagadnął mnie Piotr Stelmach, zaznaczył, że słyszał o nowym muzycznym materiale, i zapytał, jaki płyta nosi tytuł. Odpowiedziałem, że „Gipsowy odlew falsyfikatu” – deprecjonujący polski rynek muzyczny i trochę mnie. Ale to był tylko tytuł. Piosenek nie było. Piosenki miałem tylko w szkicach. Wzięliśmy się wtedy za nie i w dwa miesiące ukończyliśmy. To był 2012 r., a poprzednia płyta, jak wspomniałeś, ukazała się w 2005 r. Gdyby włączyć tryb myślenia branżowego, profesjonalnego – już wtedy było niedobrze. Ale ze mnie ani branża, ani profesjonalista. Nagrywam, kiedy mam ochotę - dodał.

Czytaj więcej

Niezależni artyści zarabiają miliardy na Spotify

- Jako młodszy muzyk, kiedy kończyłem jedną płytę, kolejną praktycznie już miałem. Potem to się skończyło. Poszliśmy w koncerty, tylko od czasu do czasu myśląc o płycie — mówił też

"Długość dźwięku samotności" zespołu Myslovitz otrzymało Fryderyka 30-lecia. Artura Rojka nie było na sali.

- Dziękujemy za pamięć, za to, że nasza piosenka wam się podobała. W pierwszej kolejności chcieliśmy podziękować naszym rodzinom, bo oni ten show-biznes znają z mniej spektakularnej strony. Dziękujemy fanom, bo bez nich to nie miałoby sensu - mówił Przemek Myszor z Myslovitz.

Fryderyki: Doda, Kwiat Jabłoni i Kayah wśród gwiazd wieczoru

Fryderyka w kategorii Artystka Roku otrzymała Hania Rani, Album Roku Pop - Daria Zawiałow za „Dziewczynę Pop”, Album Roku Hip Hop - Łona x Konieczny x Krupa za “Taxi”, Album Roku Rock - WaluśKraksaKryzys za „+piekło+niebo+”. W kategorii Fonograficzny Debiut Roku zwyciężyła Daria ze Śląska, odbierając drugą nagrodę w kategorii Album Indie.

Wśród gwiazd wieczoru była Doda, Kwiat Jabłoni, Kayah, która znalazła się wśród laureatów jako wykonawczyni Albumu Roku Muzyka Filmowa, Teatralna za album “Chłopi” L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra.

Marcin Prokop, jeden z prowadzących galę nagrody Fryderyk w Gliwicach nie krył satysfakcji, mówiąc że nie spodziewał się powiedzieć na antenie telewizyjnej słów „Dupa jak sofa”, ale dzięki Lechowi Janerce wszystko jest możliwe.

Fryderyki: Lech Janerka i pięć nagród

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Muzyka popularna
Pośmiertne spotkanie Floydów. Wkrótce album Gilmoura. Już jest singiel
Muzyka popularna
Festiwale domykają programy. Nowe przeboje usłyszymy na żywo
muzyka
Taylor Swift i Pearl Jam. Królowa popu i król grunge’u
Muzyka popularna
Pearl Jam zaopiekowali się porzuconym gitarzystą Red Hotów i nagrali dobry album
Muzyka popularna
Taylor Swift o narkotykowym piekle Florydy na płycie "ratującej życie"