Spotify’23: Polacy są muzycznymi patriotami

W tym roku streamujemy o 18 proc. więcej muzyki lokalnych twórców niż w 2022 roku. To pokazuje, jak bardzo wzrósł trend słuchania lokalnej muzyki - mówi Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.

Publikacja: 29.11.2023 14:00

Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.

Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.

Foto: Spotify

Jak Spotify podsumowuje ostatni muzyczny rok w Polsce?

Cieszymy się, że polscy artyści ponownie dominują na lokalnych listach przebojów, a tylko w tym roku słuchaliśmy o 18 proc. więcej lokalnej muzyki niż w 2022 roku.

Bez zaskoczenia, popularność rapu w naszym kraju jest nadal wysoka, a Taco Hemingway jest najczęściej odtwarzanym artystą w tym roku. Raper rok miał świetny, rozpoczął go z projektem club2020, a zakończył solową płytą “1-800-OŚWIECENIE” - oba wydania znalazły się w pierwszej trójce najczęściej słuchanych albumów.

Czytaj więcej

Spotify walczy z oszustami i sztuczną inteligencją o wielkie pieniądze

Rap dominuje, ale w tym samym czasie dostrzegamy coraz większą płynność gatunków i różnorodność, zarówno jeśli chodzi o produkcję muzyki, jak i jej odbiór. Jednym z przykładów jest to jak nasi artyści inspirowali się w tym roku trendującym na świecie brzmieniem Jersey Club, co możemy usłyszeć choćby w jednym z hitów tego roku – „Malibu Barbie” od club2020. W tym samym czasie obserwujemy renesans gitarowych, pop punkowych brzmień znanych z lat 2000, a teraz coraz częściej wykorzystywanych w rapie czy popie. Przykładem jest tutaj sukces debiutantki Cyrko w viralowym hicie “Prywatny bal”, która był 7. najczęściej streamowanym utworem w tym roku.

materiały prasowe

Bardzo zaskakujący jest też rozwój polskiej odmiany brzmienia latino, reprezentowanej przez artystów kojarzonych wcześniej z muzyką disco polo, dodających do swojej muzyki latynoskie bity.

Czytaj więcej

Spotify podnosi ceny. Polaków to ominęło

W tym roku zauważyliśmy również, że nasi użytkownicy wybierają muzykę w zależności od nastroju, momentu kulturowego lub jej konkretnego przeznaczenia. Rośnie popularność playlist, których słuchamy na przykład podczas grania w gry lub na siłowni, ale także takich jak Majówka i Halloween. Oczywistym jest, że młodsze pokolenie przestaje koncentrować się na gatunkach muzycznych, a zamiast tego wybiera ścieżki dźwiękowe do określonych momentów swojego życia. Zauważyliśmy to też w okolicach wyborów, kiedy "Kocham Wolność" Chłopców z Placu Broni trafiło na listę przebojów 16 października.

Czyli dzień po wyborach. A na świecie?

W ujęciu globalnym rok 2023 zdefiniowały spektakularne powroty topowych artystek: Taylor Swift jest najczęściej odtwarzaną artystką, a „Flowers” Miley Cyrus zostało najchętniej słuchanym utworem tego roku. Istotny jest też wzrost różnorodność na listach przebojów, a także napływ globalnych gatunków i nazwisk, od Jung Kook i Elsabon Armado po Bizarrap. Muzyka nie ma granic i to właśnie definiuje rok 2023.

materiały prasowe

Na świecie, w związku z inflacją, doszło do podwyżki abonamentu za Spotify. Polskę to ominęło. Utrzyma się ta tendencja?

Ponieważ wciąż wprowadzamy innowacje i inwestujemy w dostarczanie naszym słuchaczom wartości większej niż kiedykolwiek wcześniej, od czasu do czasu aktualizujemy nasze ceny. Możemy również je dostosowywać, aby odzwierciedlić lokalne czynniki makroekonomiczne i sprostać wymaganiom rynku, oferując jednocześnie nienaganną obsługę. Jeśli chodzi o ceny w Polsce, nie mamy obecnie żadnych wiadomości w tym temacie.

Polską piosenką roku jest „Taxi” Kizo. Co artysta może sobie kupić za wpływy?

Przede wszystkim chcemy pogratulować Kizo tego osiągnięcia! Chciałbym wyjaśnić, że Spotify nie płaci bezpośrednio żadnym artystom ani autorom piosenek. Mamy umowy z właścicielami praw do muzyki, a płatności dla artystów zależą od ich umów, zgodnie z ich indywidualnymi ustaleniami, do których nie mamy wglądu. Tak więc to, co Kizo zdecyduje się kupić za swoje zarobki, zależy od niego.

Najbardziej streamowanym artystą krajowym jest Taco. Czy to zaskakujący powrót na muzyczny szczyt?

Taco Hemingway zawsze cieszył się wysoką liczbą odtworzeń na Spotify w Polsce. Było to widoczne, gdy ogłosiliśmy listę najczęściej słuchanych artystów od czasu wejścia Spotify na rynek 10 lat temu, na której Taco znalazł się na szczycie. Tylko w tym roku pobił również rekord najczęściej słuchanego artysty i albumu w ciągu jednego dnia na Spotify w Polsce. Podczas gdy fani cały czas lubią wracać do jego klasycznych nagrań sprzed lat, ten rok przyniósł mnóstwo świeżej muzyki od Taco. W kolaboracyjnym projekcie club2020 poza nim wzięła udział czołówka polskiej sceny, między innymi Young Leosia, Otsochodzi, Oki, @atutowy czy Margaret. Jesień przyniosła długo oczekiwany solowy album Taco Hemingway’a “1-800-OŚWIECENIE”. Dlatego tegoroczny sukces jest jest wypadkową obu tych projektów.

materiały prasowe

Zaskakuje dopiero 7 miejsce sanah i 10 Podsiadły, którzy wypełniają stadiony? sanah miała też najlepsze wyniki w sprzedaży płyt.

sanah i Dawid Podsiadło to dwoje spośród największych polskich artystów, którzy co roku znajdują się na naszych listach przebojów i podsumowaniach roku. Ich świetne wyniki to świadectwo więzi, jaką mają z fanami, a my z niecierpliwością czekamy ich następne projekty, tak bardzo uwielbiane przez słuchaczy w Polsce.

Jedyny w dziesiątce najbardziej streamowanych jest The Weeknd. Polacy są muzycznymi patriotami?

Czytaj więcej

Spotify. Polski rynek jest wyjątkowy

Na to wygląda! Ale nie zawsze tak było. Doskonale pamiętam, że kiedy Spotify wystartowało w Polsce w 2013 roku, w pierwszym roku działalności w naszym kraju na liście Top 100 było tylko 5 utworów rodzimych twórców. Do 2022 roku liczba ta wzrosła do 76. Jak wspomniałem na początku naszej rozmowy, tylko w tym roku streamujemy o 18 proc. częściej lokalnych twórców niż w 2022 roku. To pokazuje, jak bardzo wzrósł trend słuchania lokalnej muzyki.

Czy tak jest także na innych rynkach regionalnych?

Każdy rynek regionalny ma swoją własną kulturę i nawyki. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania i Francja, trend słuchania głównie lokalnych artystów jest obecny od wielu, wielu lat. W innych obserwujemy rosnący z roku na rok udział artystów z danego regionu, co pokazuje, jak ważne jest ich wspieranie. Patrząc na kraje sąsiadujące z Polską, trend jest bardzo podobny, na przykład w Niemczech i Czechach zaledwie jeden - dwóch globalnych artystów ląduje w pierwszej top 10.

Zaskakuje fakt, że najbardziej streamowana na świecie Taylor Swift w Polsce jest daleko za polskimi gwiazdami?

Taylor Swift niewątpliwie odniosła ogromny sukces w tym roku, ale jak wspomniałem wcześniej, Polska stawia przede wszystkim na lokalne talenty i utwory. Globalne popowe brzmienie nie jest tak dominujące wśród słuchaczy w Polsce, jeśli chodzi o świat przebojów to wybieramy częściej choćby sanah i Dawida Podsiadło.

materiały prasowe

Można już powiedzieć, że globalnie Swift zdetronizowała Drake'a?

Miejsce na którym artysta znajdzie się w listach podsumowujących rok związane z wieloma czynnikami, do których można zaliczyć wydanie albumu po dłuższej przerwie, dużą liczbę wydawnictw czy liczne współprace z innymi artystami. Nie mamy tendencji do postrzegania artystów przez pryzmat wzajemnej detronizacji, ale Taylor Swift niewątpliwie miała bardzo udany rok. Została najczęściej odtwarzaną artystką, z dwoma piosenkami na globalnej rocznej liście top 10 oraz dwoma albumami na top liście wydawnictw. Sama pobiła swój wcześniejszy rekord najczęściej słuchanej artystki w ciągu jednego dnia w historii Spotify. Dodatkowo album „1989 (Taylor's Version)” osiągnął status najczęściej odtwarzanego albumu na Spotify w ciągu jednego dnia w 2023 roku.

W Polsce Ministerstwo Kultury postawiło na stowarzyszenie wykonawców STOART, by dokonać zmiany repartycji tantiem, co dla producentów i Spotify stanowiłoby problem. Z badań wiemy, że ci którzy nie są opłaceni - nie są słuchani. Jak się rozwinie sytuacja w tej kwestii?

Spotify już wcześniej podzieliło się swoim stanowiskiem co do projektowanej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wprowadzającej do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę o prawach autorskich, ponieważ uważamy, że zaszkodzi to naszej zdolności do wspierania lokalnych twórców w kraju.

Proponowany przepis artykułu 86 paragraf 1 nałożyłby na serwisy streamingowe, takie jak Spotify, podwójną opłatę za tę samą muzykę, która jest dostępna dla użytkowników. Pierwsza istniejąca płatność dokonywana jest na rzecz właścicieli praw tj. wytwórnie, zaś drugą uiszczalibyśmy na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jeśli proponowana nowelizacja wejdzie w życie w obecnej formie, działalność Spotify w Polsce może stać się nieopłacalna, co spowoduje zmniejszenie inwestycji w kraju, mniejszy wybór dla użytkowników, a przede wszystkim mniejszą promocję polskiej muzyki w kraju i na świecie.

Chcę podkreślić, że uczciwe wynagrodzenie dla artystów ma fundamentalne znaczenie dla Spotify i uważamy, że artyści zasługują na czytelne reguły ekonomii streamingu muzyki. Płacimy blisko 70 proc. przychodów Spotify z muzyki właścicielom praw, takim jak wytwórnie i wydawcy, którzy z kolei płacą artystom na podstawie ich indywidualnych umów. Mając na uwadze dobro twórców, zmieniliśmy również nasz model płatności, aby ograniczyć nadużycia i pomóc zapewnić zarówno wschodzącym, jak i już profesjonalnym artystom większe wynagrodzenie.

Mamy teraz nadzieję, że zarówno nowy rząd, jak i parlament, będą kontynuować otwarty dialog na ten temat, umożliwiając platformom streamingowym dalsze wspieranie dobrze prosperującego lokalnego przemysłu muzycznego.

Najczęściej streamowane piosenki w Polsce

Kizo - Taxi

Zeamsone - 5 INFLUENCEREK

Miley Cyrus - Flowers

David Kushner - Daylight

club2020 - Malibu Barbie

Dawid Podsiadło - mori

Cyrko - Prywatny bal

2115 - DRESSCODE

Kuban - na okrągło

Męskie Granie Orkiestra - Supermoce (feat. Igo, Mrozu & Vito Bambino)

Najczęściej streamowani artyści w Polsce

Taco Hemingway

White 2115

Kukon

Mata

Oki

Gibbs

sanah

Bedoes 2115

The Weeknd

Dawid Podsiadło

Najczęściej streamowane albumy w Polsce

2115 - RODZINNY BIZNES

club2020 - club2020

Taco Hemingway - 1-800-OŚWIECENIE

Malik Montana - Adwokat Diabla

Mata - Młody Matczak

Dawid Podsiadło - Lata Dwudzieste

Kuban - spokój.

Oki - PRODUKT47

ReTo - STYXXX

Zeamsone - ???

Najczęściej streamowane piosenki globalnie

Most streamed songs in the world:

Miley Cyrus - Flowers

SZA - Kill Bill

Harry Styles - As It Was

Jung Kook - Seven (feat. Latto) (Explicit Ver.)

Eslabon Armado - Ella Baila Sola

Taylor Swift - Cruel Summer

Metro Boomin - Creepin' (with The Weeknd & 21 Savage)

Rema - Calm Down (with Selena Gomez)

Bizarrap - Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53

Taylor Swift - Anti-Hero

Najczęściej streamowani artyści globalnie

Taylor Swift

Bad Bunny

The Weeknd

Drake

Peso Pluma

Feid

Travis Scott

SZA

KAROL G

Lana Del Rey

Najczęściej streamowane albumy globalnie

Bad Bunny - Un Verano Sin Ti

Taylor Swift - Midnights

SZA - SOS

The Weeknd - Starboy

KAROL G - MAÑANA SERÁ BONITO

Morgan Wallen - One Thing At A Time

Taylor Swift - Lover

Metro Boomin - HEROES & VILLAINS

Peso Pluma - GÉNESIS

Harry Styles - Harry's House

dane za Spotify

Jak Spotify podsumowuje ostatni muzyczny rok w Polsce?

Cieszymy się, że polscy artyści ponownie dominują na lokalnych listach przebojów, a tylko w tym roku słuchaliśmy o 18 proc. więcej lokalnej muzyki niż w 2022 roku.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Muzyka popularna
Zlot gwiazd w Polsce. Takiej wiosny w jazzie dotąd nie było
Muzyka popularna
Niezależni artyści zarabiają miliardy na Spotify
muzyka
Justin Timberlake na jedynym show w Polsce
Muzyka popularna
Elektroniczno-rockowa fabryka Depeche Mode zaczęła pracę w Łodzi
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Muzyka popularna
Wkrótce koncerty Depeche Mode w Łodzi. Dave Gahan zatańczy z fanką jak w Pradze?
koncerty
Depeche Mode niemal intymnie w Łodzi