Startuje Open'er: oby nie było burzy

Lil Nas X i Lizzo będą największymi gwiazdami 28 czerwca, pierwszego dnia Openera w Gdyni, największego polskiego festiwalu, z miejscem w europejskiej czołówce. Wszyscy liczą, że uda się uniknąć burzy, przez którą rok temu nie wystąpiła Dua Lipa.

Publikacja: 28.06.2023 08:04

Startuje Open'er: oby nie było burzy

Foto: materiały prasowe

Agencja Alter Art, której niedawno udało się zdobyć kontrakt na przyszłoroczny koncert Taylor Swift, i tym razem stawia na młode gwiazdy, czyli przyszłość, proponując to, co najlepsze na innych czołowych czerwcowo-lipcowych festiwalach w Europie, czyli Glanstonbury, Roskilde i Werchter. Dlatego najwięcej jest rapu, nowego popu z naciskiem na czarne brzmienia, zaś tradycyjnego gitarowego rocka mniej.

Do nielicznych wyjątków należy Queens Of The Stone Age pod przewodnictwem urodzonego w 1973 r. Josha Homme'a, którzy wystąpią w piątek 30 czerwca. Teoretycznie to weterani z ćwierćwieczem praktyki na karku, ale nowatorscy, o czym świadczy wydana właśnie płyta „In Times New Roman…”.

Czytaj więcej

Od Beyoncé do The Weeknd. Polski rok z gwiazdami

Również w piątek wystąpią Arctic Monkeys, kierowani przez Alexa Turnera, rocznik 1986, jedna z największych światowych gwiazd. Na ich przykładzie dobrze widać ewolucję muzyki.

Zaczynali jako formacja grająca ostrą gitarową muzykę, czego manifestem stał się rewelacyjny album „Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” z 2006 r. Potem zaszła jednak zmiana, zaś najnowszy, zeszłoroczny krążek „The Car” jest wysmakowaną, dekadencką symfonią o posmaku muzyki lat 70-tych.

W środę wystąpią też The Editors, ale najważniejszym artystą będzie raper Lil Nas X ( ur. 1999). Artysta zyskał międzynarodową rozpoznawalność w 2019 r., kiedy wylansował w sieci, dzięki Tik-Tokowi, „Old Town Road”, piosenkę zacierający granice między hip-hopem i country. Utwór stał się jednym z największych virali na świecie, który dał artyście dwie pierwsze nagrody Grammy. W 2021 r. ukazał się debiutancki album „Montero” z hitem “Montero (Call Me Be Your Name)”, prowokując dyskusję m.in. na temat seksualności i społeczności LGBT w hip-hopie, uważanej czasami za przemocową.

Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Muzyka popularna
K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Muzyka popularna
Beyoncé, nowa królowa rodeo