Szczecin i Pomorze Zachodnie ponownie są gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022, gali najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce, przyznawanej przez Akademię Fonograficzną od niemal 30 lat.
Wokalistki w natarciu
Najwięcej nominacji otrzymała Daria Zawiałow z szansami na statuetkę aż w ośmiu kategoriach, w tym album roku pop za „Wojny i noce”. Ma też dwie nominacje w kategorii utwór roku – za singiel „Za krótki sen” z Dawidem Podsiadło oraz „I Ciebie też, bardzo” pod szyldem Męskie Granie Orkiestra 2021 – wspólnie z Dawidem Podsiadło i Vito Bambino. Sześcioma nominacjami doceniono Sanah – m.in. artystka i autorka roku oraz kompozytorka roku. W kategorii album roku pop nominowano jej album „Irenka”, zaś jako utwór roku – piosenkę „Kolońska i szlugi”. Po cztery mominacje mają Kaśka Sochacka (m.in. fonograficzny debiut roku) i Hania Rani (za płytę „Music for Film and Theatre” – album alternatywny).
Czytaj więcej
Już w piątek w Szczecinie odbędzie się gala Fryderyka, najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce, przyznawanej w głosowaniu 1700 członków Akademii Fonograficznej, skupiającej artystów, producentów, wydawców, dziennikarzy. Po raz pierwszy partnerem gali jest Spotify.
Ceremonii ogłoszenia laureatów towarzyszyć będzie wyjątkowy koncert z udziałem wielu wokalistek. Daria Zawiałow i Kaśka Sochacka wezmą udział w gali razem z Mery Spolsky (dwie nominacje).
Na szczecińskiej scenie zobaczymy także Katarzynę Nosowską. Tym razem wystąpi gościnnie razem z grupą Anieli, którą założył jej mąż i muzyk Hey Paweł Krawczyk wraz z Joanną Prykowską, znaną w przeszłości z zespołu Firebirds, prywatnie wieloletnią przyjaciółką Nosowskiej. Nie bez powodu teledysk do „Jaśniejącej”, pierwszej piosenki Anieli, powstał w Szczecinie.
Mata i raperzy
Widzowie koncertu zobaczą też gwiazdorskie duety. Zaśpiewają nominowana m.in. w kategorii album roku indie pop Monika Brodka i Tymek, z Organkiem – WaluśKraksaKryzys, którzy wspólnie powalczą o statuetkę w kategorii album roku rock/metal), zaś Rosalie zaśpiewa u boku Króla (nominowanego m.in. w kategorii album roku indie pop). Natalię Szroeder usłyszymy w utworze z Vito Bambino, wyróżnionym nominacją w kategorii utwór roku.
W Netto Arenie zagra zespół T. Love, który powrócił w składzie z okresu „Kinga” nową płytą „Hau Hau”, a także duet Kwiat Jabłoni (ma na koncie dwie nominacje) oraz młoda przedstawicielka hip-hopu, szczecinianka Young Leosia (nominowana m.in. w kategorii artystka roku).
Czytaj więcej
Klaus Schulze, jeden z gigantów muzyki elektronicznej, zmarł po ciężkiej chorobie, mając 74 lat.
Nie zabraknie nominowanej w czterech kategoriach grupy Muchy i legendy polskiego punk rocka – grupy Dezerter (powalczą o statuetkę Fryderyka w kategorii album roku rock/metal). Galę uświetnią także występy Szczyla, wyróżnionego nominacją w kategorii debiut oraz album roku hip-hop – razem z Sokołem, Matą, który ma dwie nominacje, Sobelem i Zdechłym Osą. Zaśpiewa również Ralph Kamiński z dwoma nominacjami na koncie, w tym na album roku i piosenke poetycką i literacką.
W muzyce jazzowej z dwiema nominacjami powraca Ewa Bem, którą Akademia wyróżniła w kategorii jazzowy artysta roku oraz album roku jazz za płytę „Live”. Po dwie nominacje otrzymali Adam Bałdych za płytę „Poetry”, Dorota i Henryk Miśkiewicz za „Naszą miłość” oraz Marcin Wasilewski za nagraną wspólnie ze swoim trio płytę „En Attendant”.
Szczeciński jazz podczas gali reprezentować będzie saksofonista jazzowy Sylwester Ostrowski.
Olejniczak i Budyń
Akademia Fonograficzna ogłosiła już laureatów Złotych Fryderyków. Ta nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych w tym roku została przyznana Januszowi Olejniczakowi – jednemu z najwybitniejszych współczesnych chopinistów, Stanisławowi Gałońskiemu – uznanemu dyrygentowi i popularyzatorowi muzyki dawnej, Henrykowi Miśkiewiczowi – znakomitemu saksofoniście i klarneciście, zespołowi Republika, który od 40 lat buduje historię polskiej muzyki rozrywkowej. Do grona postaci szczególnie wyróżnionych przez Akademię Fonograficzną dołączył również Jacek „Budyń” Szymkiewicz – szczeciński multiinstrumentalista, znany z grupy Pogodno, który zmarł nagle 12 kwietnia tego roku.
Czytaj więcej
Rockmani korzystają z elektroniki. Takie są płyty Jacka White’a i T.Love.
Fryderyk – nazwa inspirowana jest Chopinem – to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury ponad 1700 wykonawców, twórców, dziennikarzy i profesjonalistów z branży muzycznej. Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania.
Transmisja o godzinie 20 w TVN
Prestiż i pozycja rynkowa
Nagroda Fryderyka ma dla artystów środowiskowe znaczenie, choć czasami nie odzwierciedla sytuacji rynkowej.
W podsumowaniu zeszłorocznej listy najczęściej kupowanych w Polsce albumów (OLiS) pierwsze miejsce zajęła Sanah z albumem „Irenka”, zaś na trzecim miejscu znalazła się jej wcześniejsza płyta „Królowa dram”. Drugi był Mata z płytą „Młody Matczak”. Z nominowanym do Fryderyka Sokół z płytą „Nic” znalazł się na pozycji ósmej, zaś „Męskie Granie 2021” na dziewiątej. Dziesiąty był Sobel z „Pułapką na motyle”, zaś Kwiat Jabłoni z „Mogło być nic” – jedenasty. Daria Zawiałow z płytą „Wojny i noce” uplasowała się na dziewiętnastej pozycji. W pierwszej dziesiątce zestawienia sześć pozycji należy do hip-hopu. W 2021 r. całkowita liczba wszystkich sprzedanych płyt z pierwszej setki zestawienia rocznego OLiS przekroczyła 1,3 mln egzemplarzy – co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem 2020 o 7 proc. Wartość hurtowa polskiej fonografii w 2021 r. wyniosła 148 mln dol., czyli o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Przyrost streamingu wyniósł 43 proc.
W Spotify najczęściej odtwarzaną polską artystką w 2021 r. była Sanah, zaś artystą – Mata. Najpopularniejszą raperką okazała się Young Leosia. Jej hit „Szklanki” zanotował aż 29 mln streamów, a album „Hulanki” wśród polskich artystek wyprzedziła jedynie „Irenka” Sanah. To z niego pochodzi hit „Ale jazz!” z udziałem Vito Bambino. Odtworzono go ponad 40 milionów razy. Z płyty „Młody Matczak” Maty pochodzi najpopularniejsza piosenka roku, czyli „Kiss cam (podryw roku)”. Utwór rapera osiągnął ponad 47 milionów odtworzeń.