200 tys. osób na ćwiczenia wojskowe

Tyle maksymalnie żołnierzy rezerwy w przyszłym roku może odbywać i zostać powołanych do ćwiczeń wojskowych, m.in. z przeznaczeniem na szkolenie na kursach podoficerów i oficerów.

Publikacja: 31.10.2023 07:45

200 tys. osób na ćwiczenia wojskowe

Foto: Adobe Stock

Z kolei 21 tys. osób służbę może odbyć jako żołnierze zawodowi. W porównaniu z ubiegłorocznymi danymi to ok. 4 tys. kandydatów więcej. Takie dane znalazły się w rozporządzeniu ministra obrony narodowej, które trafiło do wykazu prac legislacyjnych rządu. Prowadzony będzie program „Legia Akademicka”, czyli ochotnicze szkolenia studentów i absolwentów uczelni. By wziąć udział w ich podstawowej wersji, trzeba być osobą pełnoletnią i niekaraną, mieć polskie obywatelstwo i status studenta. Aktywna rezerwa może zaś powiększyć się o 20 tys. członków, a dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – nawet o 34 550. Terytorialna Służba Wojskowa zyska z kolei do 41 tys. żołnierzy rezerwy i osób z uregulowanym stosunkiem do służby. Projekt uwzględnia dane będące limitem ewentualnych przyszłorocznych przyjęć.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem