Panasonic coraz bliżej kupna Sanyo

Przejęcie za 3 mld dol. Goldman Sachs przyjął ofertę kupna pakietu akcji Sanyo, którą złożył Panasonic

Publikacja: 19.12.2008 01:46

Wyniki Matsushita. Koncern ma środki na przejęcia. Zakup mającego problemy Sanyo może być zwiastunem

Wyniki Matsushita. Koncern ma środki na przejęcia. Zakup mającego problemy Sanyo może być zwiastunem kolejnych transakcji.

Foto: Rzeczpospolita

Panasonic od dłuższego czasu starał się odkupić pakiet 29 proc. akcji konkurenta od amerykańskiego banku. Goldman Sachs jednak konsekwentnie odrzucał wszystkie oferty.

Kryzys bankowy zmusił jednak amerykański bank do szukania nowych źródeł przychodów. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, będzie warta 233,9 mld jenów, czyli ok. 2,7 mld dol.

Informację podała wczoraj agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła. – To nie Panasonic jest źródłem informacji, nie podjęliśmy w tej sprawie żadnych decyzji. Dopiero jeśli zapadną, zostaną natychmiast ogłoszone – podała firma w komunikacie. Nie wiadomo nadal, czy Matsushita Electric (Panasonic jest tylko marką handlową) chce odkupić także pozostałe udziały w Sanyo należące do Daiwa Securities Group i Sumitomo Mitsui Financial.

To właśnie instytucje uratowały borykające się z dużymi problemami finansowymi Sanyo w 2006 r., wykupując jego akcje za ok. 3 mld dol. Od tego czasu sytuacja firmy zmieniła się nieznacznie, a jeden z największych producentów baterii litowo-jonowych na świecie nadal wykazuje straty. Wyjątkiem był jedynie ostatni kwartał.

– Oceniamy tę transakcję pozytywnie, wierząc, że podniesie ona wartość Sanyo. Nie podjęliśmy jednak jeszcze decyzji o sprzedaży udziałów – mówi Rie Okada, rzecznik Daiwa Securities.

Zakup pakietu Goldman Sachs i tak będzie największym w Japonii przejęciem w branży elektroniki użytkowej, a Panasonic umocni się na pozycji globalnego lidera tego rynku. Koncern znany jest głównie z telewizorów, ale produkuje też drobny sprzęt elektroniczny oraz AGD.

– Goldman Sachs potrzebuje gotówki i chce szybko odzyskać pieniądze – mówi Ahigeo Kikuchi, analityk z tokijskiego Takagi Securities. Bank ogłosił niedawno słabe wyniki kwartalne, a strata netto zanotowana po raz pierwszy od jego upublicznienia w 1999 r. wyniosła aż 2,12 mld dol. – Zaproponowana cena wydaje się najlepszym kompromisem – stwierdził Osamu Hirose, analityk z Tokyo Research Center.

Panasonic jest w lepszej kondycji. W pierwszym kwartale obecnego roku fiskalnego przychody Matsushity wyniosły ok. 20,1 mld dol., 7 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r., a zysk netto wzrósł o 86 proc., do 682 mln dol. Jednak pod koniec listopada firma obniżyła o 90 proc. prognozę rocznego zysku netto z powodu spadku popytu na sprzęt elektroniczny. Przejęcie Sanyo będzie w pewnym sensie powrotem do korzeni, spółki mają bowiem wspólną historię. Założyciel Sanyo Toshio Iue był szwagrem Konosuke Matsushity, który w 1918 r. założył koncern Matsushita Electric.

Panasonic od dłuższego czasu starał się odkupić pakiet 29 proc. akcji konkurenta od amerykańskiego banku. Goldman Sachs jednak konsekwentnie odrzucał wszystkie oferty.

Kryzys bankowy zmusił jednak amerykański bank do szukania nowych źródeł przychodów. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, będzie warta 233,9 mld jenów, czyli ok. 2,7 mld dol.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku