Nasz internet jednym z najwolniejszych w UE

Polska jest dopiero w piątej dziesiątce państw pod względem szybkości transmisji danych. Pomiędzy Mauritiusem a Kazachstanem.

Publikacja: 03.12.2013 01:59

Nasz internet jednym z najwolniejszych w UE

Foto: Bloomberg

Z najnowszego raportu Net Index opublikowanego przez firmę Ookla, która zajmuje się badaniami sieci, wynika, że średnia szybkość Internetu w naszym kraju wynosi 16,23 Mb na sekundę (Mbps). To stawia nas na 45. miejscu (na 186 badanych krajów), czyli w górnej części światowego rankingu.

Powodów do dumy nie ma jednak zbyt wiele, bo wypadamy gorzej niż większość krajów europejskich. W UE wolniejszy Internet mają tylko Słoweńcy (14,7 Mbps), Grecy (7,98 Mbps), Cypryjczycy (8,1 Mbps), Chorwaci (6,6 Mbps) i Włosi (7 Mbps).

Mimo to – jak podaje z kolei firma Gemius – ruch w sieci w naszym kraju jest imponujący. Na strony związane z e-handlem zagląda ponad 80 proc. internautów, najwięcej w Europie Środkowej. – Te liczby cieszą, ale boom na rynkach e-commerce jest jeszcze przed nami – podkreśla Mateusz Gordon, ekspert od e-handlu w firmie Gemius. Aby stał się on realny, trzeba rozwiązać problem niskiej prędkości transmisji danych i słabej dostępności Internetu (w 2012 roku stacjonarny dostęp do sieci miało 69 proc. gospodarstw domowych, a unijna średnia to 95,5 proc.). Jak wylicza Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji to może kosztować 17,25 mld zł. Plan jest taki, by do końca 2020 r. dostęp do Internetu o prędkości minimum 30 Mbps był już powszechny, a 50 proc. gospodarstw domowych miało możliwość korzystania z Internetu o szybkości co najmniej 100 Mbps.

Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji mają być badania prędkości sieci w Polsce pod egidą Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Operatorzy zgodzili się już na testowanie dostarczanego przez nich Internetu. Wkrótce ma ruszyć przetarg UKE na badania sieci. Jego wartość może sięgnąć około 1 mln zł.

Na razie daleko nam do liderów prędkości Internetu, czyli azjatyckich tygrysów. Pierwszy w rankingu Net Index jest Hongkong, w którym możliwa jest transmisja danych z prędkością 70,87 Mbps. Drugi jest Singapur (53,61 Mbps), a czwarta Korea Płd. (47,86 Mbps). Niekwestionowanym rajem dla internautów w Europie jest Rumunia (52,69 Mbps). Aż sześć miast z tego kraju znalazło się w rankingu 30 światowych aglomeracji z dostępem do najszybszego Internetu. Z badań firmy Ookla wynika, że mieszkańcy Timisoary mogą surfować w sieci z prędkością ponad 89 Mbps, a Bukaresztu – około 71 Mbps.

Reklama
Reklama

Według Net Index najszybszy Internet w Polsce jest na Śląsku, Pomorzu i w woj. świętokrzyskim. Krajowym liderem są Siemianowice Śl. (53 Mbps), Ostrowiec (45,9 Mbps), Rumia (43,8 Mbps) i Orzesze (34,3 Mbps). Wśród dostawców najszybszy transfer oferują z kolei UPC Polska (38 Mbps), wielkopolska Inea (27,7 Mbps) i Vectra (23 Mbps). Najgorzej wypada oferta Aero2 (0,75 Mbps). Spółka związana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem udostępnia jednak Internet za darmo.

Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama