Prezes TVP: wynik TVP za 2015 r. ma być dodatni

- Wynik finansowy TVP za 2015 wynik będzie bez wątpienia dodatni – zapowiedział Janusz Daszczyński, prezes TVP na środowej konferencji prasowej, pytany o prognozowany wynik netto publicznego nadawcy.

Publikacja: 04.11.2015 14:58

Prezes TVP: wynik TVP za 2015 r. ma być dodatni

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Jak dodał, TVP „nie ma ambicji by jej wynik netto nadmiernie wysoki, bo nie ma powodu by te pieniądze w spółce gromadzić", gdyż TVP przeciwieństwie do wielu innych spółek Skarbu Państwa nie ma obowiązku odprowadzać dywidendy do Skarbu. Dlatego TVP planuje środki z wypracowanego wyniku inwestować. - W ramach współfinansowania TVP i funduszy europejskich planujemy np. nowy nabytek: duży wóz z pełną linią produkcyjną, z którego wychodzić będą gotowe materiały w postaci pliku. Wóz będzie pracował w HD, jeśli będzie taka potrzeba, ale jest też zdolny pracować w technologiach 4K, 8K i 16K – co być może jest lekko na wyrost, ale skoro UE chce w tym projekcie uczestniczyć, to czemu z tego nie skorzystać – mówił Daszczyński.

Jednocześnie dodawał, że choć spółka ma płynność finansową, jest zwolennikiem uniezależniani TVp od rynku reklamy. - Ustawa abonamentowa z 2005 roku jest bezsensowna - ściąga opłatę za używanie odbiornika telewizyjnego, a należałoby to - nawet kosztem 85 proc. wpływów z reklam rezygnując z nadawania reklam w tzw. prime time zastosować opłatę audiowizualną. Wprowadzenie jej jest jak najbardziej zasadne i może się odbyć bez wywracania całego porządku w TVP – uważa.

Zmiany struktury i na multipleksach

TVP planuje reorganizację swojej struktury działania. Jej efektem ma być według prezesa „wydobycie podstawowej działalności telewizyjnej na czoło działalności TVP. Wszystkie inne jednostki będą podporządkowane celowi głównemu". Najpóźniej do końca I kwartału 2016 r. zmianie ulegnie też praca 16 ośrodków regionalnych. - Może zdążymy z tymi zmianami do2 stycznia, ale najpóźniej zajdą pod koniec I kw. 2016. Telewizja powróci do regionów, od których się trochę oddaliła. Program telewizji regionalnej należy osadzić w tym regionie, w którym operuje – uważa Daszczyński.

Nie ma natomiast planów kolejnych zwolnień. W spółce na stałe zatrudnionych jest obecnie ok. 2,8 tys. osób (oprócz tego dla TVP pracuje od kilku do kilkunastu tysięcy współpracowników). TVP przygotowuje się też do debiutu na nowym multipleksie naziemnej telewizji. - Chcemy, by TVP Kultura nadawała z multipleksu ósmego w HD - to będzie wymagało przeniesienia z trzeciego multipleksu na ósmy jednego naszego już istniejącego kanału. Na multipleksie ósmym na pewno wykorzystamy sposobność otrzymaną z KRRiT (trzy miejsca – red.). - podał Daszczyński. Wcześniej Presserwis podawał, że TVP rozważa wprowadzenie na multipleks ósmy zamiast zapowiadanej wcześniej przez poprzedni zarząd nowej stacji TVP Dokument programu popularnonaukowego lub dla widzów powyżej 50 roku życia. Daszczyński nie chciał jednak rozstrzygać czy takie kanały powstaną.

Jak podał dziś Presserwis, w TVP ruszył konkurs na dwóch członków zarządu (obecnie Daszczyński kieruje spółką samodzielnie). Rada nadzorcza TVP czeka na kandydatury do 18 listopada. Wybranych przez radę nadzorczą TVP wraz z Daszczyńskim Mariana Zalewskiego i Wacława Roli nie powołała jednak do zarządu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Od końca lipca zarząd TVP ma więcw zarządzie tylko prezesa.

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem