Polsat w sporze z państwem o refarming i przywileje TVP. Jest pierwszy wyrok

Sąd rozstrzyga czy Urząd Komunikacji Elektronicznej naruszył prawo dając Telewizji Polskiej więcej czasu na zmianę standardu nadawania. Pierwszy wyrok już jest.

Publikacja: 24.05.2024 09:04

Siedziba Telewizji Polskiej

Siedziba Telewizji Polskiej

Foto: AdobeStock

W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się skargą Telewizji Polsat na decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczącą w uproszczeniu uprzywilejowanego traktowania Telewizji Polskiej przy zmianie sposobu nadawania (tzw. refarming) – dowiedziała się „Rz”. W pierwszej sprawie dotyczącej UKE i TVP Polsat uzyskał już korzystne rozstrzygnięcie — potwierdza Polsat.

Jeśli WSA zdecyduje po myśli prywatnego nadawcy może to otworzyć grupie Zygmunta Solorza drogę do walki o odszkodowanie od państwa.

Chodzi o to, że w 2022 r. na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji prezes UKE zgodził się, aby Telewizja Polska opóźniła zmianę standardu nadawania sygnału drogą naziemną na DVB-T2/HEVC o ostatecznie 1,5 roku do stycznia 2024 r.

Czytaj więcej

Telewizja Polsat wchodzi mocniej w politykę. Ruszył nowy kanał

MSWiA argumentował, że przy multipleksie wykorzystywanym przez TVP działa system ostrzegania, który może być potrzebny w związku z wojną w Ukrainie.

UKE miał nie godzić się przy tym jednocześnie na wydłużenie terminów prywatnym nadawcom. Tłumaczy to kwestiami technicznymi i porozumieniami międzynarodowymi wymagającymi renegocjacji.

Wyrok w sprawie TVP i refarmingu

Polsat złożył jednak wniosek o zmianę terminu dla siebie, a potem poszedł do sądu. Jedną sprawę już wygrał w pierwszej instancji – wynika z naszych informacji. Potwierdza to Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Cyfrowego Polsatu, grupy, do której należy Telewizja Polsat.

- Wyrokiem z 8 kwietnia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję prezesa UKE z 24 marca 2022 roku, na mocy której TVP została uprawniona do stosowania standardu emisji DVB-T (a więc nie musiała wdrażać DVB-T2) do dnia 29 czerwca 2022 roku – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Tomasz Matwiejczuk.

Czytaj więcej

TVP w nowym standardzie. Na ten moment z pozwem czekały prywatne telewizje

Co dokładnie i dlaczego zdecydował WSA dopiero się dowiemy. - Uzasadnienie wyroku jest w trakcie przygotowywania – poinformował nas z kolei rzecznik WSA.

- W tej sprawie chodziło zatem o tzw. pierwszą decyzję TVP. Skarga, którą złożyliśmy na tzw. drugą decyzję TVP (przedłużającą dla TVP wdrożenie standardu DVB-T2 do 1 stycznia 2024 roku) jeszcze nie została rozpatrzona — mówił też Matwiejczuk.

Druga skarga Polsatu wraca 

Jak wynika z naszych ustaleń, sąd zajmie się tą skargą w piątek.  

UKE nie chciał się na ten temat wypowiadać przed wyrokiem. - Ww. decyzję Prezesa UKE z 20 czerwca 2022 r., której dotyczy dzisiejsza rozprawa zaskarżyła jeszcze Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej — sprawa została prawomocnie zakończona, skarga została odrzucona — podaje Klaudia Kieliszczyk z biura prasowego urzędu. 

Czytaj więcej

Puls liczy straty. Będzie pozew?

Według prywatnych nadawców decyzja UKE w sprawie TVP sprawiła, że część widzów używających jedynie cyfrowej telewizji naziemnej nie dostosowała swoich odbiorników do nowego standardu, co spowodowało, że telewizje utraciły możliwość docierania do części gospodarstw domowych z przekazem.

- Decyzja faworyzująca TVP (utrzymanie nadawania DVB-T) powodowała, że nadawcy na pozostałych MUXach utracili zasięgi. W momencie przełączenia kilka milionów gospodarstw nie było na to gotowych i odbiorcy stracili możliwość oglądania MUX-1, MUX-2 i MUX-4 – mówi Tomasz Matwiejczuk.

Nadawcy: setki milionów strat

Za największych poszkodowanych, ze względu na strukturę widowni i sposób docierania do niej, uważały się właśnie Telewizja Puls Dariusza Dąbskiego oraz Telewizja Polsat. Stacje nie ujawniły do tej pory ostatecznych wyliczeń ile miały stracić.

Czytaj więcej

Prywatne telewizje szykują zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa

- Rok 2022 stanowił duże wzywanie dla całej branży. Przez dwa lata szykowaliśmy się na przełączenie na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej, które zostało skandalicznie źle przeprowadzone: TVP, mimo pierwotnych założeń, nie musiała się przełączać, o czym wszyscy dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili, a obiecana ogólnopolska kampania informacyjna była niemalże niezauważalna. Dla nas, nadawców komercyjnych, przeprowadzona w ten sposób zmiana standardu wiąże się z utratą zasięgów i stratami z tym związanymi, idącymi łącznie w setki milionów złotych – mówił nam Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Zapadające teraz w WSA wyroki nie oznaczają, że państwo automatycznie zgodzi się na wypłatę odszkodowań. O nie nadawcy będą musieli procesować się dalej. 

Kanały Telewizji Polskiej, których dotyczyła decyzja UKE nadawane są na tzw. multipleksie trzecim (MUX3). Kanały nadawców komercyjnych ulokowane są na innych MUX-ach: MUX 1, MUX 2 i MUX4.

Refarming wynikał z decyzji Komisji Europejskiej, że pasmo z zakresu 700 MHz wykorzystywane przez MUXy ma być przeznaczone na usługi operatorów komórkowych. Dla nadawców prywatnych refarming zakończył się w czerwcu 2022 r. Dla Telewizji Polskiej w styczniu 2024 r.

W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się skargą Telewizji Polsat na decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczącą w uproszczeniu uprzywilejowanego traktowania Telewizji Polskiej przy zmianie sposobu nadawania (tzw. refarming) – dowiedziała się „Rz”. W pierwszej sprawie dotyczącej UKE i TVP Polsat uzyskał już korzystne rozstrzygnięcie — potwierdza Polsat.

Jeśli WSA zdecyduje po myśli prywatnego nadawcy może to otworzyć grupie Zygmunta Solorza drogę do walki o odszkodowanie od państwa.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Maciej Miłosz dołącza do działu gospodarczo-biznesowego „Rzeczpospolitej”
Media
Subskrypcje „Rzeczpospolitej” dla studentów i pracowników Collegium Civitas
Media
Dystrybutorzy i producenci filmów w Polsce biją finansowe rekordy. Oto powód
Media
Netflix bije kwartalne prognozy i ostrzega. Wyjdzie silnie poza streaming?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Media
Bruksela uznaje platformę porno za VLOP i… każe chronić nieletnich i ujawnić reklamy