Brytyjczycy robią porządek na rynku mediów. Koniec z zagranicznymi wpływami

Brytyjski rząd zapowiedział, że zagraniczne rządy otrzymają zakaz posiadania udziałów w brytyjskich gazetach i magazynach informacyjnych. Posunięcie to wynika z obaw związanych z potencjalnym przejęciem Daily Telegraph i Spectator przez grupę finansowaną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Publikacja: 13.03.2024 22:56

Brytyjczycy robią porządek na rynku mediów

Brytyjczycy robią porządek na rynku mediów

Foto: AFP

Partia Pracy poinformowała, że poprze zmianę, która znajdzie się w poprawce do nowej ustawy, która będzie omawiana w przyszłym tygodniu. Rząd stwierdził, że nowa ustawa „zapewni dodatkową ochronę wolnej prasie”.

Narastała międzypartyjna presja na rząd, aby podjął działania – informuje BBC. Członek Izby Lordów z Partii Konserwatywnej Stephen Parkinson, powiedział, że nowe prawo „wyklucza fuzje gazet i periodyków informacyjnych obejmujące własność, wpływy lub kontrolę obcych państw”. Dodał, że rząd przedstawi poprawkę do ustawy o rynkach cyfrowych, konkurencji i konsumentach, która w przyszłym tygodniu będzie miała trzecie czytanie, aby skutecznie zablokować takie umowy. Stephen Parkinson potwierdził również, że zakaz wykupu nie będzie miał zastosowania do nadawców.

Czytaj więcej

Trzy rodziny miliarderów kontrolują dwie trzecie brytyjskiej prasy

Brytyjski rząd obawia się przejęcia kontroli nad mediami przez obce rządy

Poprawka do ustawy jest przygotowywana w momencie, gdy fundusz inwestycyjny RedBird IMI usiłuje przejąć kontrolę nad gazetą Daily Telegraph oraz magazynem publicystycznym Spectator po spłacie długów poprzedniego właściciela. Fundusz jest w 75% własnością szejka Mansoura, wicepremiera i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, najbardziej znanego w Wielkiej Brytanii z przekształcenia klubu piłkarskiego Manchester City.

Parkinson zasugerował, że nowe prawo mogłoby mieć zastosowanie do przejęcia Telegraph Media Group, gdyby zostało szybko uchwalone. Jednak przejęcie przez rząd gazet jest uważane za kontrowersyjny pomysł – pisze BBC. Pozostali chętni do kupienia gazet to potentat funduszy hedgingowych Sir Paul Marshall, właściciel GB News, a także właściciele Daily Mail DMGT i News UK Ruperta Murdocha.

Czytaj więcej

BBC będzie kasować seriale i programy. Rząd zamroził opłaty

Członkowie Izby Lordów: ta poprawka powinna być już dawno

Charles Moore, członek Izby lordów i były redaktor naczelny Daily Telegraph, powiedział, że „taka zasada powinna obowiązywać od początku”, aby zapewnić „jasność” w sprawie proponowanych przejęć. Tina Stowell, przewodnicząca Komisji ds. Komunikacji i Cyfryzacji oraz była minister rządu Partii Konserwatywnej, prowadziła międzypartyjną kampanię, aby zapobiec przejmowaniu przez zagraniczne mocarstwa brytyjskich mediów. „Nie możemy ignorować faktu, że zaufanie społeczne do wiadomości, parlamentu i klasy politycznej znacznie spadło w ostatnich latach” – uważa Stowell. Jej zdaniem pozwolenie obcym rządom na posiadanie tak krytycznej i wrażliwej części brytyjskich mediów jeszcze bardziej „nadszarpnęłoby zaufanie publiczne do nas wszystkich”.

W myśl poprawki do ustawy medialnej ustawy Urząd ds. Konkurencji i Rynków byłby zobowiązany zbadać możliwą fuzję i jeśli uzna, że połączenie spowodowało lub mogłoby skutkować posiadaniem przez obce państwo wpływów lub kontroli nad wydawnictwem medialny. Gdyby się okazało, że jest taka możliwość to automatycznie będzie można wydać postanowienia blokującego lub uchylającego transakcję przejęcia – informuje BBC.

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami