Fundacja Rydzyka otrzyma w tym roku spory przelew od PiS. Za transmisje mszy

Konto Fundacji „Lux Veritatis” kontrolowanej przez Tadeusza Rydzyka ma zostać w tym roku zasilone dodatkowymi 369 tysiącami złotych. Tyle PiS zapłaci za transmisje na żywo mszy świętych – donosi TVN24.

Publikacja: 30.01.2024 11:20

Tadeusz Rydzyk

Tadeusz Rydzyk

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Jak podaje portal, umowa z Fundacją Lux Veritatis, dotycząca transmisji na żywo mszy świętych, została podpisana w marcu 2015 roku i ma obowiązywać do końca 2024 roku. Na początku stycznia bieżącego roku Prawo i Sprawiedliwość zawarło w trybie negocjacyjnym aneks do umowy.

Czytaj więcej

Ministerstwo kultury nie wesprze ojca Tadeusza Rydzyka i Roberta Bąkiewicza

PiS zapłaci fundacji Rydzyka 369 tys. zł

Co zawiera aneks? Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie w pierwszym półroczu 2024 r. płacić fundacji Tadeusza Rydzyka co miesiąc 24,6 tys. zł. W drugiej połowie roku miesięczna stawka wzrośnie do 36,9 tys. zł. Łącznie więc Fundacja „Lux Veritatis” wzbogaci się w tym roku dzięki PiS-owi o 369 tys. zł.

Nie wiadomo, czy umowa zostanie przedłużona na kolejny rok.

Czytaj więcej

Rafako odpiera cios o. Tadeusza Rydzyka. Poszło o muzeum w Toruniu

Założona w 1998 r. przez redemptorystów Jana Króla i Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis jest nadawcą Telewizji Trwam, a także współwłaścicielem marki usług telefonicznych W naszej Rodzinie. W Telewizji Trwam msze święte, odprawiane w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, są transmitowane codziennie. Od poniedziałku do soboty można je oglądać o godz. 13.30, a w niedziele o godz. 9.30.

Ministerstwo kultury nie zapłaci Rydzykowi

Wcześniej w tym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odmówił przekazania 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą w Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, która miała być współprowadzona przez Fundację „Lux Veritatis”. O dodatkowe dofinansowanie zwrócił się do szefa resortu kultury dyrektor Muzeum „Pamięć i Tożsamość” Jan Król.

Jak zaznaczył resort, zgodnie z umową minister kultury i dziedzictwa narodowego nie jest zobowiązany do zabezpieczenia na 2024 r. środków inwestycyjnych na realizację powyższych zadań, ponieważ ich finansowanie ze strony MKiDN miało odbywać się w latach 2019-2023.

Media
Nie żyje Tomasz Świderek. Przez lata pisał w „Rz” o telekomunikacji
Media
Masowy protest dziennikarzy w Grecji. „Nie stać nas na utrzymanie rodzin”
Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi