W czwartek Sejm rozpoczął prace nad przyjętym we wtorek przez rząd projektem budżetu państwa na przyszły rok. Czasu jest coraz mniej, bo ustawa budżetowa musi trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy przed końcem stycznia przyszłego roku.

Pieniądze na onkologię zamiast na TVP

Po sejmowej debacie minister finansów Andrzej Domański udzielał odpowiedzi na pytania posłów. Poruszony został między innymi temat TVP po tym, jak w środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzji o powołaniu nowych władz mediów publicznych.

Czytaj więcej

Sejm o budżecie. "Domański zrobił więcej w 4 dni niż premier Morawiecki w 6 lat"

Domański zapewnił z mównicy, że „pieniądze na TVP są wstrzymane”. Zaznaczył jednocześnie, że niebawem zaprezentuje z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną plan dotyczący nakładów na onkologię. Jak podkreślił, wpływy do NFZ w 2024 roku będą większe o 8 mld zł.

KO zapowiadała to już we wrześniu w programie „100 konkretów na 100 dni”. Przedostatni punkt brzmiał obietnic wyborczych koalicji premiera Donalda Tuska brzmiał: „Odpolitycznimy i uspołecznimy media publiczne. Zlikwidujemy Radę Mediów Narodowych. Natychmiast zatrzymamy finasowanie fabryki kłamstw i nienawiści, jaką stała się TVP i inne media publiczne. Zgodnie z naszym zobowiązaniem przeznaczymy 2 mld zł z TVP na leczenie raka”.