Warner Bros przeprosił w Japonii za żarty z Barbenheimer i bomb atomowych

Zalewające internet żarty z Barbenheimer – połączenie nazw filmów „Barbie” i „Oppenheimer” – nie wszystkim przypadły go gustu. Memy w humorystyczny sposób komentował nawet Warner Bros. Teraz przeprasza za to w Japonii.

Publikacja: 01.08.2023 11:17

Warner Bros przeprosił w Japonii za żarty z Barbenheimer i bomb atomowych

Foto: materiały prasowe

„Barbie” i „Oppenheimer” to zdecydowanie najgłośniejsze premiery kinowe tego lata, ściągające przed ekrany setki tysięcy widzów. Kontrast obu filmów wywołuje liczne dowcipy w sieci i jeszcze bardziej podkręca wokół nich atmosferę. Nie wszystkim internautom jednak memy z Barbenheimer wydają się stosowne. W Japonii humorystyczne obrazki z udziałem Barbie i bomby atomowej wywołały potężne oburzenie. Zwłaszcza że udział w żartach wziął sam Warner Bros.

Amerykański producent filmów ze swojego oficjalnego konta już kilka razy zażartował sobie z Barbenheimer. Jeden obrazek przedstawiający Margot Robbie, aktorkę wcielającą się w Barbie, z fryzurą przypominającą grzyb atomowy, Warner Bros skomentował „Ken jest stylistą”. Innym razem gigant mediowy zareagował na mem z Cillianem Murphym, głównym aktorem „Oppenheimera”, niosącym na ramieniu Margot Robbie przez płonące miasto, słowami: „To będzie niezapomniane lato”.

Czytaj więcej

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed selfie z Barbie

Komentarze te rozwścieczyły Japończyków, którzy nie szczędzili słów krytyki w stosunku do Warner Bros. Choć premiera „Barbie” zapowiedziana jest w Kraju Kwitnącej Wiśni dopiero na 11 sierpnia, coraz więcej Japończyków przyłącza się już do bojkotu filmu, a w mediach społecznościowych powstał protest pod hasłem #NoBarbenheimer.

Japoński oddział Warner Bros dostrzegł problem i opublikował już przeprosiny. W zamieszczonym na Twitterze oświadczeniu stwierdził, że jest mu „niezmiernie przykro przez to, że oficjalne konto amerykańskiej siedziby producenta »Barbie« zareagowało w mediach społecznościowych na posty fanów o »Barbenheimer«”.

Globalne konto Warner Bros nie wydało jeszcze żadnego oświadczenia w tej sprawie.

Japończycy mają powody do żalu, jako że to na terytorium ich kraju doszło do jedynych w historii przypadków użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Szacuje się, że w wyniku ataków jądrowych amerykańskich sił zbrojnych w 1945 roku w Hiroszimie zginęło 70–90 tys. mieszkańców (około 30 proc. populacji miasta), a w Nagasaki 40–70 tys. osób. W kolejnych latach radioaktywne skażenie pozostałe po wybuchach bomb atomowych zabiło kolejne dziesiątki tysięcy ludzi.

Media
Maciej Miłosz dołącza do działu gospodarczo-biznesowego „Rzeczpospolitej”
Media
Subskrypcje „Rzeczpospolitej” dla studentów i pracowników Collegium Civitas
Media
Dystrybutorzy i producenci filmów w Polsce biją finansowe rekordy. Oto powód
Media
Netflix bije kwartalne prognozy i ostrzega. Wyjdzie silnie poza streaming?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Media
Bruksela uznaje platformę porno za VLOP i… każe chronić nieletnich i ujawnić reklamy