W przeliczeniu na udziały Microsoft zapłaci za jeden walor notowanego na nowojorskiej giełdzie LinkedIn 196 dolarów. Przejęcie ma być sfinalizowane do końca tego roku.
Microsoft kupuje LinkedIn wraz z prezesem: Jeff Weiner nadal ma kierować spółka, z której usług korzysta już na całym świecie 433 mln użytkowników na świecie, z czego 105 mln odwiedza portal przynajmniej raz w miesiącu. Gros użytkowników LinkedIn używa mobilnej wersji serwisu.
Głównym i szefem rady nadzorczej LinkeIn był dotychczas Reid Hoffman. To u niego w salonie 14 lat temu pięciu ojców założycieli LinkedIn zawiązało spółkę, która zamknęła 2015 rok ok. 3 mld dol. przychodów i 165 mln dol. straty netto. Oficjalnie LinkedIn ruszył w maju 2003 roku.
Dziś LinkedIn - „Facebook dla profesjonalistów”, który gros swoich przychodów pozyskuje od firm rekrutujących za jego pośrednictwem pracowników, zatrudnia 9,7 tys. ludzi w 30 miastach całego świata, a działa w ponad 200 krajach, gdzie jest dostępny w 24 językach (w tym po polsku).
Według serwisu Variety.com przejęcie LinkedIn to największa transakcja w historii przejęć spółek technologicznych. Microsoft nieprzerwanie przejmuje od kilku lat. W ostatnim czasie skupiał się jednak raczej na aplikacjach mobilnych (kupił m.in. Wunderlist, Acompli, Talko, a także dewelopera mobilnych aplikacji: Xamarin), a jego wcześniejsze zakupy nie dorównywały wartością właśnie zapowiedzianemu. Dwa lata temu przejął za 7,2 mld dol. Nokię, a w 2011 roku – komunikator Skype (za 8,5 mld dol.). W pojedynku na drogie przejęcia z Microsoftem zdecydowanie wygrywał w ostatnich latach Facebook, który m.in. kupił za zawrotne 22 mld dol. komunikator WhatsApp.