To główny wniosek z seminarium „Jak włączyć e-wykluczonych Polaków w cyfrowy świat" zorganizowanego w ramach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, nad którym patronat medialny objęła „Rzeczpospolita".

16,3 mln Polaków korzystało z Internetu w lutym 2011 r.

Jak zauważył dr Dominik Batorski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, niedostępność szerokopasmowej sieci i wykluczenie cyfrowe są problemami przede wszystkim społecznymi, a nie technicznymi.

Ponad 110 uczestników w czasie dyskusji zgodziło się, że mimo napływu środków z Unii Europejskiej w ramach regionalnych programów operacyjnych oraz programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka i rozwój wschodniej Polski", dostęp do Internetu na wsi jest wciąż luksusem. A obszary tzw. internetowych białych plam, czyli takie, w których nie ma jakiegokolwiek dostępu do usługi internetowej, zmniejszają się zbyt wolno.

Dzieje się tak m.in. z powodu niewystarczającego zaplecza prawnego samorządów lokalnych. Część z nich z powodów finansowych i braku doświadczenia prawnego nie radzi sobie z samodzielnym opracowywaniem planów inwestycyjnych. O realiach internetowej wschodniej Polski opowiadała m.in. Katarzyna Kamecka-Lach, przedstawicielka stowarzyszenia Centrum na Wschodzie.