Mniejsze przedsiębiorstwa uczą się korzystać z sieci

Wciąż tylko połowa małych i średnich firm ma swoją stronę w sieci - wynika z najnowszych badań. Większość reklamuje się już jednak w sieci

Publikacja: 23.11.2011 17:08

Mniejsze przedsiębiorstwa uczą się korzystać z sieci

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

We wrześniu witrynę internetową miało w Polsce 53 proc. tzw. małych i średnich firm, czyli tych zatrudniających do 250 osób – wynika z najnowszych badań instytutu MillwardBrown SMG/KRC wykonanych na zlecenie Google. Najgorzej wypadają firmy najmniejsze, zatrudniające 1-3 osób. Wśród nich witrynę ma zaledwie 36 proc., 18 proc. nie ma, ale chce mieć, a 46 proc. ani nie ma, ani takich działań nie planuje. W firmach zatrudniających od 11 do 250 osób stronę WWW ma 87 proc. przedsiębiorstw.

– Zrobienie strony firmowej to dopiero początek. Wprowadzenie w firmie Internetu,to rewolucja, która całkowicie zmienia jej funkcjonowanie – komentował wyniki badań Lech Pilawski, dyrektor generalny PKPP Lewiatan. Jak dodał, najwięcej problemów jest w tym zakresie z firmami najmniejszymi.

Dlatego państwo wdraża programy mające poprawić obecność małych i średnich firm w sieci. – Dziennie rejestruje się w Polsce do tysiąca małych i średnich firm - podkreślał Sebastian Christow, dyrektor departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Gospodarki, dodając, że takie firmy wypracowują dziś większość polskiego PKB.

Z badań MillwardBrown wynika, że małe firmy oswajają się już natomiast z zamieszczaniem reklam w sieci. Robi to już 73 proc. z nich, choć jeszcze dwa lata temu ten odsetek wynosił 63 proc.

Gros firm korzysta też w codziennej pracy z sieci (wśród najmniejszych robi to 83 proc., w grupie firm zatrudniających 4-10 osób: 98 proc., a w przedsiębiorstwach z 11-250 pracownikami: 99 proc.).

Zdaniem Artura Waliszewskiego, dyrektora Google w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej, w przeciwieństwie do innych dziedzin, jak infrastruktura drogowa, miedzy małymi firmami w zakresie wiedzy o wykorzystywaniu sieci nie ma dziś większych różnic miedzy państwami i Polska nie odstaje tak bardzo od  Niemiec czy Danii. – Ta wiedza oscyluje dziś zazwyczaj wokół stwierdzenia „nie wiem nic". To, z czego Internet jest znany, to wykreowanie takich firm, jak Facebook czy Google. Mniej znamy go z tego, że dzięki niemu małe firmy zwiększają skale działania z mikro do obejmującej np. całe miasto – przekonywał. Wspólnie z resortem gospodarki i PKPP lewiatan Google prowadzi w Polsce program Internetowa Rewolucja, w ramach którego edukuje małe i średnie firmy w zakresie wykorzystywani Internetu w firmach: zarówno tworzenia stron WWW przedsiębiorstw, jak i reklamowania się w sieci.

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem