To największa reorganizacja od 2008 roku, kiedy to Microsoft ogłosił zwolnienie 5 tys. pracowników, spośród których 1400 odeszło natychmiast. Tym razem ma się obyć bez zwolnień, ale nie bez przesunięć pomiędzy stanowiskami. Cel: dogonić liderów rynku mobilnego, Google i Apple, integrując wszystkie usługi w jeden ekosystem bazujący na chmurze.
Akcja o szumnej nazwie „Jeden Microsoft" ma zmienić orientację koncernu z producenta oprogramowania na „dostawcę urządzeń i usług" – zadeklarował w oświadczeniu Steve Ballmer, dyrektor generalny Microsoftu. Przyczyną tego zwrotu jest zagrożenie ze strony rynku mobilnego dla głównego produktu Microsoftu, jakim jest oprogramowanie dla komputerów stacjonarnych. W związku z tym koncern zwraca się w stronę smartfonów i tabletów oraz usług dostępnych przez Internet.
W strukturach Microsoftu powstają cztery główne piony zamiast dotychczasowych pięciu. Za pierwszy z nich, obejmujący systemy operacyjne, w tym Windows, Windows Phone i oprogramowanie Xboxa, odpowiada obecnie Terry Myerson, wcześniej związany z pionem Windows Phone. Działem urządzeń i rozrywki multimedialnej (obejmującej wideo, muzykę i gry) ma zarządzać Julie Larson-Green, była szefowa działu Windows. Pionem usług chmurowych i obsługi przedsiębiorstw ma kierować Satya Nadella, dawny szef działu serwerów. Zaś działem aplikacji i usług zajmie się Qi Lu, były szef Binga i portalu MSN Web.
Taki podział obowiązków i skupienie się na oprogramowaniu i usługach dla smartfonów, tabletów, konsol Xbox i komputerów PC powinny pomóc Microsoftowi odzyskać opinię firmy, która „doprowadza sprawy do końca".
Czy rzeczywiście tak będzie i koncern zdoła dogonić rywali? Analitycy pozostają co do tego sceptyczni. Ballmer objął rządy Microsoftu 13 lat temu. Od tego czasu kurs akcji firmy spadł o około 40 proc., mimo że w tym okresie koncern czterokrotnie pomnożył roczne przychody - z 20 do 80 mld dol. Ubiegłoroczne przychody Apple to 156 mld dol., a Google – 50 mld dol. I Google, i słabnący Apple mają obecnie większą wartość rynkową niż Microsoft.