Do wczorajszego wieczora do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęło 14 opinii od firm zainteresowanych możliwością uruchomienia kolejnego pakietu cyfrowych kanałów naziemnych. Są wśród nich: Telestar (nadawca kanałów itv oraz Hot TV), operator telekomunikacyjny RDF2, producencka firma Michał Winnicki Entertainment (właściciel kanału muzyczno-rozrywkowego Power TV), TVS (właściciel śląskiej telewizji TVS), Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (spółki z grupy mają nadawane już w ramach naziemnej telewizji cyfrowej kanały Polo TV, Eska TV i planują start stacji Fokus TV), Discovery Polska, Agora, Kino Polska TV (te dwie spółki ruszą w kwietniu z nadawaniem stacji Stopklatka TV na multipleksie pierwszym). - Jesteśmy zainteresowani rozwojem działalności telewizyjnej i podejmujemy w tym celu różne działania. Zgłosiliśmy wstępne zainteresowanie uwolnioną częstotliwością, jednak na dziś za wcześnie na szczegóły - mówi o wniosku Agory rzeczniczka tej spółki, Urszula Strych.
W konsultacjach wzięli też udział: nowy operator radiodyfuzyjny Bcast, Pressmedial (właściciel Telewizji Regionalnej), Alvernia Studios (kompleks studiów filmowych i postprodukcyjnych założone przez Stanisława Tyczyńskiego, założyciela radiowej Grupy RMF FM),TVR (właściciel kanału o tej samej nazwie), należący do Cyfrowego Polsatu operator Info-TV-FM oraz TVP.
Do tego należy doliczyć jeszcze jeden, piętnasty głos: anonimowego na razie inicjatora całego wydarzenia. Najpewniej jest to Emitel, choć nie udało nam się potwierdzić tej informacji u operatora.
Jeden z rynkowych graczy dwa tygodnie temu zgłosił się do Urzędu po dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz, z tzw. pasma trzeciego. Zgłoszenie wpłynęło teraz, bo wspomniane częstotliwości zostały uwolnione po całkowitym odłączeniu naziemnej telewizji analogowej pod końcu lipca tego roku.
UKE musiało w takiej sytuacji spytać resztę rynku, czy nie jest zainteresowana tym samym ich zakresem. 15 już otrzymanych przez urząd opinii, nie musi być liczbą ostateczną. Czas na zgłaszanie swojego zainteresowania w paśmie trzecim był do wczoraj, ale opinie wysłane pocztą mają jeszcze czas. - Do końca tygodnia oczekujemy jeszcze na zgłoszenia nadsyłane pocztą. Dlatego też nie wcześniej niż na początku przyszłego tygodnia będzie opublikowany komunikat podsumowujący zainteresowanie wyżej wymienionymi zasobami częstotliwościowymi – podał Piotr Jaszczuk z wydziału prasowego UKE.