W 2013 r. wpływy wydawców ze sprzedaży książek sięgnęły 2,65 mld zł i były już tylko o niecały procent niższe niż rok wcześniej (patrz wykres) – oszacowała wstępnie badająca polski rynek książki Biblioteka Analiz. – Nie jest lepiej, raczej podobnie jak w poprzednim roku, choć żadne z problemów branży nie zostały w tym roku rozwiązane – mówi Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz.

Rynek beletrystyki wsparły bestsellery – to m.in. trzy powieści E.L. James (autorka „Pięćdziesięciu twarzy Greya" z przychodami na poziomie 95 mln dol. została przez „Forbesa" uznana za najlepiej zarabiającą pisarkę świata), „Inferno" Dana Browna, ale też dobrze sprzedające się polskie powieści, jak „Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego czy utrzymywana do ostatniej chwili w tajemnicy gorąca premiera ostatniego kwartału – nowa powieść Andrzeja Sapkowskiego „Sezon burz", czyli wznowiona po 14 latach saga o wiedźminie Geralcie. – Wydrukowaliśmy 280 tys. egz. „Sezonu burz" i mamy podstawy, by sądzić, że do końca roku sprzedamy ok. 250 tys. egz. – mówi Wojciech Płotek z oficyny Supernowa, wydawcy książki Sapkowskiego. Dla porównania: średni nakład książki w Polsce to co roku ok. 4 tys. egz. (rocznie ukazuje się ok. 30 tys. nowych tytułów)

Jest szansa na zmiany

Kłopoty, z którymi branża walczyła przez cały ten rok i z którymi zapewne będzie musiała się borykać także w przyszłym, to opóźnienia w rozliczeniach z największymi sieciami księgarń, wysoki 23-proc. VAT obejmujący e-booki (przy 5-proc. stawce obowiązującej książki papierowe), piratowanie e-booków w Internecie oraz kurczenie się sieci księgarni. – Nadal mamy też do czynienia z nadprodukcją książek i ogromną ich sprzedażą w punktach taniej książki – mówi Gołębiewski.

Żeby wspierać małe księgarnie i mniejszych wydawców, Polska Izba Książki doprowadziła w tym roku do powstania projektu ustawy o książce, która m.in. wprowadzałaby obowiązek utrzymywania dla nowości wydawniczych stałej, identycznej we wszystkich punktach sprzedaży ceny przez określony czas (branża jest podzielona co do tego, czy powinno to być kilka czy kilkanaście miesięcy). – Ten dokument jest teraz w trakcie dyskusji branżowych, które mają zdecydować o jego ostatecznym kształcie – mówi Włodzimierz Albin, prezes PIK.

Rokujące e-booki

Kwestia wysokiego VAT na e-booki, mimo że wymaga zmian w prawie europejskim (bo to na poziomie dyrektyw prawo traktuje e-książki jak usługę, a papierowe książki jak towar, co powoduje rozbieżności w stawkach VAT), ma szansę na rozwiązanie. Krótko przed zwolnieniem fotela ministra administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił do włączenia w agendę posiedzenia Rady Europy kwestię obniżenia VAT na e-booki, wyraźnie wskazując, że Polska plasuje się wśród krajów, które chcą obniżenia stawki podatku na elektroniczne książki.

Według Biblioteki Analiz polski rynek e-booków w tym roku ma szansę być warty już 83 mln zł (to aż o 63 proc. więcej niż przed rokiem). Na rynku jest coraz więcej platform sprzedających e-booki, choć ich zarządcy narzekają na niskie marże osiągane ze sprzedaży publikacji elektronicznych, które są skutkiem obniżania cen do poziomów oczekiwanych przez czytelników (nierozumiejących zazwyczaj problemów z VAT i – co za tym idzie – braku różnic w cenach wydań papierowych i cyfrowych). E-rynek wydawniczy osłabia także piractwo, z którym wydawnictwa walczą, ale wciąż bezskutecznie.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.lemanska@rp.pl

Elektroniczne książki rosną w siłę nie tylko w Polsce

Globalnie, według szacunków PwC, całkowite wpływy z elektronicznych książek sięgną w 2017 roku 22,7 mld dol. Będą wtedy stanowiły ponad jedną czwartą przychodów wydawców ze sprzedaży wszystkich książek.

W tym roku analogiczny odsetek będzie jeszcze wynosił 11 proc. na globalnym książkowym rynku szacowanym przez PwC na 102,2 mld dol.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

W Polsce wartościowo e-booki przyniosą w tym roku ok. 3 proc. całego rynku. Według Biblioteki analiz na naszym rynku jest obecnie ok. 7,5 tys. tytułów wydanych w postaci elektronicznej (przy ponad 250 tys. wszystkich), ale ich liczba stale rośnie, bo gros nowości wydawniczych ukazuje się dziś także od razu w wersji cyfrowej.

W ich udostępnianie włączają się m.in. operatorzy telekomunikacyjni, którzy biblioteki e-booków zaczynają udostępniać swoim klientom w ramach abonamentów.