Oryginalne wizerunki władców stworzone przez Matejkę, znajdujące się w zbiorach MNWr, są niezwykle rzadko pokazywane z powodów konserwatorskich. Obecna wystawa powstała z okazji trwającego Roku Matejki (ustanowionego w 185. rocznicę urodzin artysty i 130. rocznicę jego śmierci).
„Poczet królów polskich” obejmuje 44 czarno-białe rysunki, przedstawiające portrety królów, królowych oraz książąt polskich. To jeden z trzech największych skarbów narodowych wrocławskiego muzeum, obok Panoramy Racławickiej i cyklu „Warszawa” Artura Grottgera.
„Poczet królów polskich”. Historia i wyobraźnia
Matejko wykonał rysunki na zlecenie wiedeńskiego wydawnictwa Maurycego Perlesa do planowanego albumu o historii Polski. Zgodnie z umową rysunki miały pozostać w Wiedniu jako własność wydawcy. W 1916 roku zostały wykupione przez lwowskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki Bolesława Orzechowicza, który w 1919 roku podarował swoje zbiory miastu Lwów. Okręgowa Galeria Obrazów we Lwowie w 1946 roku przekazała „Poczet królów polskich” Jana Matejki do Wrocławia.
Czytaj więcej
Miał znaleźć się na ścianie jednego z bloków na terenie Muranowa w Warszawie , ale jego mieszkańcy zaprotestowali, argumentując, że codzienne obcowanie z nim może być trudne. Dlatego został wewnątrz muzeum.
Prace nad cyklem Matejko rozpoczął w lutym 1890 roku. Wizerunki powstawały w większości zgodnie z chronologią panowania władców. Matejko włożył ogromny wysiłek w studia relacji dotyczących panowania i charakteru władców, ich zalet i wad, a także historycznych szczegółów - ubiorów, uzbrojenia, klejnotów koronnych.