Dość przypomnieć, że w roku ubiegłym wystawców było o ponad stu więcej, w 2008 r. natomiast ich liczba dochodziła do 600.
To jednak tylko statystyki, które niekoniecznie muszą przekładać się na jakość. Tak jak w latach ubiegłych na odwiedzających czekają dziesiątki spotkań z autorami, koncertów, imprez towarzyszących i, rzecz dla moli książkowych najważniejsza, tańszych wydawnictw. Pod względem nazwisk zaproszonych gości i oferty wydawniczej tegoroczna edycja MTK zapowiada się równie atrakcyjnie jak wcześniejsze.
Nazwiska mówią zresztą same za siebie. Podczas targów będzie można spotkać takie postacie literackiego (i nie tylko) świata, jak choćby: Julia Hartwig, Jerzy Gruza, Marek Przybylik, prof. Jerzy Pomianowski, Stanisław Tym, Bohdan Butenko, Józef Wilkoń, Józef Hen czy Krzysztof Varga. Niezwykłą, wznowioną po latach książkę „Szkice o muzyce” podpisywać będzie Bogdan Pilarski (niedziela, godz. 12), a Katarzyna Herbert zaprezentuje i podpisze książki swojego męża, Zbigniewa Herberta (sobota, godz. 11 – 12).
55. MTK zbiegają się z obchodami Roku Chopinowskiego, nic więc dziwnego, że duch kompozytora unosić się będzie nieustannie nad salami wystawienniczymi. W szczególności zaś nad Salonikiem Chopinowskim, w którym odbywać się mają promocje wydawnictw poświęconych patronowi oraz spotkania z ich autorami. I tak już w piątek gościem Saloniku będzie prof. Mieczysław Tomaszewski, autor książek „Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans”, „Chopin. Fenomen i paradoks” oraz „Fryderyk Chopin” (godz. 16).
W sobotę wielbiciele Chopina spotkają się z blisko 20 autorami poświęconych mu publikacji. Szczególnie ciekawie zapowiada się spotkanie z Wandą Chotomską, która stworzyła książkę i słuchowisko „Muzyka Pana Chopina”. Pisarce towarzyszyć ma Zbigniew Zamachowski, który w słuchowisku gra główną rolę (godz. 15).