Ponad 2 mln e-booków w stołecznych bibliotekach

Ponad dwa miliony elektronicznych książek w 100 językach oferują testowo trzy stołeczne biblioteki. Bez opłat ściągać je można jednak tylko do czerwca. Co będzie dalej – nie wiadomo

Aktualizacja: 02.05.2011 08:59 Publikacja: 02.05.2011 08:58

Biblioteka

Biblioteka

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Dostęp do zbiorów jednej z największych bibliotek cyfrowych na świecie – World eBook Library – uruchomiły trzy instytucje: Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Biblioteka Publiczna im. Jana Rumla na Pradze-Południe oraz Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wola. Znajdziemy tam książki, które trudno dostać w wersji drukowanej.

– Udostępniamy ponad dwa miliony pełnotekstowych książek w ok. 100 językach i ponad 23 tys. audiobooków – mówi dyrektor biblioteki na Pradze-Południe Mirosława Majewska. – Kolekcja składa się z monografii, podręczników, słowników, encyklopedii oraz publikacji rządowych.

E-booki pochodzą z największych światowych bibliotek takich jak: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology (gdzie znajdują się publikacje unikatowe) czy New York University, a nawet NASA. Źródła są w pełni przeszukiwalne, co oznacza, że wpisując w wyszukiwarkę słowo kluczowe, znajdziemy wszystkie książki, w których ono występuje. – Dodatkowo platforma zaopatrzona jest w słowniki i rozmaite narzędzia dla użytkowników – mówi Mirosława Majewska.

Zasoby można bez ograniczeń ściągać i wykorzystywać na domowych komputerach, czytnikach e-booków czy iPadach. Głównym plusem oferty jest to, że nie trzeba pilnować terminu zwrotu książki ani kserować „na później" jej fragmentów.

Zainteresowanie taką formą udostępniania książek jest ogromne. – O wiele większe, niż się spodziewaliśmy – mówi rzeczniczka Pragi-Południe Małgorzata Tytus.

Potwierdza to Anna Grędzińska, dyrektorka biblioteki na Woli. – Korzysta z tego wiele osób, nie prowadzimy jednak dokładnych statystyk, bo żeby ściągnąć e-booka, nie trzeba nawet przychodzić do wypożyczalni – mówi. – Wystarczy wejść na naszą stronę internetową.

E-booki można ściągać jednak tylko do końca czerwca.

– Do tego czasu mamy podpisaną umowę z firmą, która nam je udostępnia za darmo – mówi dyrektor Grędzińska. – Trudno powiedzieć, co będzie dalej.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia, że miasto z e-booków nie zrezygnuje. – Po zakończeniu pilotażu nastąpi analiza przedsięwzięcia i w poszczególnych placówkach zostaną podjęte decyzje dotyczące kontynuacji lub poszukiwania nowych sposobów włączenia e-booków do oferty – tłumaczy.

Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego
Literatura
Percival Everett „dopisał się” do książki Marka Twaina i zdobył Nagrodę Pullitzera