Stanisław Lem, autor „Solaris”, „Powrotu z gwiazd”, „Cyberiady”, należy do najbardziej znanych polskich autorów za granicą. Na obszarze niemieckojezycznym jego futurystyczne utwory zyskały niezwykłą popularność, nawe w [porównaniu z naszym krajem. Wydano i sprzedano ponad 7,5 miliona książek Lema po niemiecku (dla porównania - w Polsce około 5 milionów).
Nic więc dziwnego, że darmsztadzki festiwal „Kometa Lema” potrwa blisko pół roku, do 5 marca 2017 roku. Jego program jest niezwykle bogaty, obejmuje filmy, koncerty, wystawy, spektakle teatralne, sesje i wykłady naukowe, warsztaty.

Przegląd filmowy przypomni m.in. jedną z najważniejszych adaptacji prozy Lema – „Solaris” w reżyserii Andrieja Tarkowskiego z 1972 roku. Będzie także eksperymentalna animacja „Kongres” Ari Folmana z 2012, którego inspiracją był „Kongres futurologiczny” Lema.

Naukowym aspektom wizji Lema poświęcony zostanie cykl wykładów „Lem między światami”. Odbędzie się też konferencja naukowa „Kosmos Lema. Poetyka cywilizacji, analiza naukowa i filozofia kultury”, w organizację której zaangażowane są Uniwersytety z Darmstadtu, Moguncji, Bremy i Poznania.

Wystawa legendarnych rysunków Daniela Mroza zostanie zaprezentowana w foyer Kammerspiele Staatstheater Darmstadt. Istoty z innych gwiazd i roboty w tych grafikach wywodzą się z poetyki Lema, choć jednocześnie naśladują zachowania ludzi. Daniel Mróz projektował wiele okładek do książek Lema oraz zilustrował „Księgę robotów”, „Cyberiadę”, „Bajki robotów” i kilka opowiadań.

Ważne miejsce w programie „Komety Lema” zajmuje też muzyka, bo choć Lem się nią bezpośrednio nie zajmował, „muzyka sfer” z jego utworów okazuje się niezwykle inspirująca dla wielu młodych kompozytorów i wykonawców.

Więcej na http://www.komet-lem.de