Jarosław Trybuś,
Warszawa niezaistniała
,
Aktualizacja: 09.11.2012 20:20 Publikacja: 11.11.2012 15:00
Foto: Uważam Rze
Jarosław Trybuś,
Warszawa niezaistniała
,
Muzeum Powstania
Warszawskiego,
Muzeum Narodowe
w Warszawie,
fundacja Bęc Zmiana
Żyjemy w mieście widm. Warszawa jest znacznie rozleglejsza, niż podpowiada nam doświadczenie. Pamięć i wyobraźnia przechowują widoki miasta, które niegdyś istniało, ale i obrazy miasta, któremu zaistnieć nigdy nie było dane" – tymi słowami rozpoczyna Jarosław Trybuś swoją opowieść o tym, co być miało, ale nigdy się nie stało. Dalej precyzuje: „Warszawa poddawana była przez całe ostatnie stulecie licznym planowym zabiegom mającym w efekcie uwypuklić bądź stłumić wybrane cechy przestrzeni miejskiej, stosownie do obowiązującej ideologii i polityki historycznej".
Ktoś krzyknie: „Też odkrycie!". Każdy wie, jak socrealizm zdewastował to miasto, a starsi lub bardziej zainteresowani mają świadomość, jak bardzo mógł jeszcze zdewastować, podporządkowując stolicę idei, gdyby nie śmierć Stalina i chwila odwilży. Dość przejrzeć bierutowski „Sześcioletni plan odbudowy Warszawy" – sam Bierut w 1949 r. ujął to zresztą wprost: „Nowa Warszawa nie może być powtórzeniem dawnej. Nowa Warszawa ma stać się stolicą państwa socjalistycznego". Rzecz jednak w tym, że książka Trybusia nie dotyczy ani Bieruta, ani socrealizmu, lecz czasów II RP. Jest opowieścią o tym, jak stolica odrodzonej Polski miała stać się miastem monumentem, miastem ideą, parafrazując Bieruta – „stolicą państwa potężnego".
Porównania nasuwają się same, choć oczywiście zrównywanie obu systemów byłoby głupotą. Komuniści starali się uprawiać jakieś ostre architektoniczne pranie mózgów, wychować bezmyślnego pajacyka, tańczącego jak mu władza każe – włodarze II RP próbowali po prostu pozszywać jakoś to kompletnie rozklejone, wielonarodowe państwo, a przy okazji zachować się stosownie do zajmowanej geopolitycznie pozycji – między młotem a kowadłem. Stąd wszechobecny militaryzm, stąd manifestacje siły i mocarstwowych ambicji. Śmiesznych dzisiaj, tym bardziej że wcale nie ukrywano inspiracji monumentalną architekturą „krajów dynamicznych" – jak je wtedy nazywano – czyli faszystowskich Niemiec i Włoch oraz sowieckiej Rosji. W tamtym jednak momencie wydawało się mieć to jakiś sens.
Jak więc miała wyglądać ta mocarstwowa Warszawa? Na Saskiej Kępie miały wyrosnąć zabudowania Powszechnej Wystawy Krajowej, które zwracałyby miasto ku Wiśle. W centrum powstać miały dworce, w tym monumentalny Dworzec Centralny, cały – tak w kwestii architektury, jak i ornamentyki rzeźbiarsko-malarskiej – mający być alegorią Polski i serwować konkretny komunikat: „Przybywacie do nowoczesnego kraju o mocarstwowych ambicjach".
Najbardziej jednak charakterystycznym elementem stołecznej przestrzeni miała być dzielnica marszałka Piłsudskiego na Polu Mokotowskim. Wypełniona łukami triumfalnymi, gargantuicznie szerokimi arteriami. Wyeksponowaną wśród nich Świątynią Opatrzności Bożej, tak olbrzymią, że zamiast wotywnym kościołem stać się miała „pomnikiem spełnienia narodowej przysięgi" – jak ujął to Zbigniew Skibniewski. A nad całością oczywiście dominować miał pomnik Piłsudskiego – rzecz prosta, monstrualny.
„Warszawska dzielnica reprezentacyjna w tym kontekście [napięcia wojennego lat 30. – przyp. aut.] jawi się jako egzemplifikacja procesu upolitycznienia i propagandowego uprzedmiotowienia architektury" – pisze Trybuś.
Jedno jest pewne – w mieście idei żyć by się nie dało, na tej samej zasadzie jak nie da się zamieszkać na cokole pomnika. Pod tym względem należy się raczej cieszyć, że większość ówczesnych pomysłów nie udało się jednak wcielić w życie, niezależnie od tego, jak były piękne. Bo istotnie były, co można zobaczyć na często niepublikowanych wcześniej planach i makietach, jakimi naszpikowana jest ta praca.
A jeśli komuś i tego mało, to może sięgnąć po wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego „Archimapę 1944" – dobrze uzupełniająca książkę Trybusia.
Ale „Warszawa niezaistniała" choć niby opowiada po prostu o architekturze Warszawy, jeszcze więcej jednak mówi o mentalności i o nastrojach ówczesnych Europejczyków. W tym dziwnym okresie, w którym wciąż chciano myśleć w kategoriach feudalnych, nie zauważając, że I wojna światowa wykluczyła ostatecznie taką możliwość. Jest zresztą coś symbolicznego w fakcie, że tę może i szlachetną, ale przecież mrzonkę przerwał wybuch II wojny światowej. A o tym, że istotnie była to tylko mrzonka, najlepiej świadczy fakt, że tym, którzy korzystali z tego pomysłu po wojnie, też się nie udało. Na szczęście.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Jarosław Trybuś,
Warszawa niezaistniała
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na finałowy etap jesienno-zimowego programu „Otwieramy się!”. To ponad 40 projektów artystycznych.
Twórcy serwisu Taste Atlas ogłosili doroczną listę 100 najlepszych kuchni na świecie. Czołówkę zdominowali Europejczycy. Które miejsce zajęła w tym zestawieniu kuchnia polska?
Czego mężczyźni zazdroszczą kobietom — i odwrotnie? Odpowiedzi na to pytanie poszukała grupa czeskich naukowców w ramach ankiet, które przeprowadzili wśród przedstawicielek i przedstawicieli obydwu płci.
Co będzie modne w 2025 roku? Eksperci serwisu internetowego Pinterest przedstawili listę trendów, które ich zdaniem mogą dominować w nadchodzących miesiącach.
Historyczne skrzypce Stradivariusa niebawem trafią na aukcję. Zdaniem ekspertów może paść rekord. Jaka jest historia instrumentu, który budzi takie emocje?
Nigdy nie wydałabym pieniędzy na drogie ubrania czy wyznaczniki statusu. Nie znoszę logotypów i ostentacyjnych symboli nowobogactwa. Uważam, że są głupie, niepotrzebne i tylko dzielą ludzi. Luksus to swoboda decydowania o swojej codzienności – mówi Lara Gessler.
Przepraszam za późną odpowiedź! – takie sformułowanie nasuwa się automatycznie, gdy w natłoku obowiązków regularne reagowanie na maile czy wiadomości tekstowe staje się nie lada wyczynem. Jak poradzić sobie ze zjawiskiem zwanym messaging guilt?
Członkowie zespołu The Rolling Stones odpoczywają od koncertowania, ale to nie znaczy, że próżnują. Muzycy znaleźli nowy sposób na to jak zarabiać na marce, którą stworzyli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas