Świat się ściga z wirusem. Ale gospodarki nikt nie zamrozi

Pandemia znów uderza w Europę. Tym razem jednak już nikt nie zamrozi gospodarki. Ratunek w szczepionce.

Aktualizacja: 03.08.2020 06:36 Publikacja: 02.08.2020 21:00

Świat się ściga z wirusem. Ale gospodarki nikt nie zamrozi

Foto: AFP

Na razie MSZ wydało tylko zalecenie, aby nie jechać na wakacje do Katalonii, ale rząd rozważa wprowadzenie wymogu kwarantanny po powrocie z tej i innych wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Tak już zrobiła m.in. Wielka Brytania i Niemcy, co w praktyce ucina wszelkie wyjazdy.

Dla Hiszpanów to dramat. Kraj, który dotąd gościł najwięcej kuracjuszy z zagranicy, liczył, że sezon turystyczny choć trochę postawi na nogi najbardziej dotkniętą przez wirus gospodarkę Europy.

– W II kwartale PKB załamał się o przeszło 18 proc. – mówi „Rzeczpospolitej” Oriol Bartomeus, politolog z Barcelony.

Jednak od zniesienia blokady 20 czerwca liczba zakażeń wzrosła prawie dziesięciokrotnie, do niemal 3 tys. dziennie. Co prawda Hiszpania zrobiła od wiosny wielki postęp w walce z pandemią: potrafi przeprowadzić 300 tys. testów tygodniowo i ma o wiele więcej łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Ale kraju, którego dług i bezrobocie rośnie lawinowo, nie stać na ponowne zamrożenie gospodarki, bez czego może się nie udać powstrzymać zarazy.

W Europie, która do tej pory opłakiwała 200 tys. zgonów na Covid-19, przed podobnym do Hiszpanii dylematem może stanąć znacznie więcej krajów. Od Wielkiej Brytanii, przez Francję, Niemcy i Belgię, po Rumunię i Bułgarię zaraza wraca z nową siłą. Także w Polsce w niedzielę po raz kolejny zanotowano ponad 500 zakażeń, a dziesięć osób zmarło. W odpowiedzi Ukraina wprowadziła wymóg kwarantanny dla wracających z naszego kraju.

– Ta pandemia spowodowała kryzys sanitarny, jakiego nie widzieliśmy od 100 lat. Jej skutki będą odczuwalne bardzo długo – ostrzegł dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Ghebreyesus.

Ale jest i dobra wiadomość. W czasie przesłuchania w piątek w Kongresie Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych i głos rozsądku w sprawie pandemii w Białym Domu, powiedział, że pod koniec tego roku powinna być gotowa szczepionka na Covid-19, a w trakcie 2021 r. stanie się ona zasadniczo dostępna dla wszystkich Amerykanów. Bruksela zapewnia, że mieszkańcy Unii nie będą pod tym względem poszkodowani.

– Już wiemy, że Covid-19 zachowuje się inaczej niż HIV. W przeciwieństwie do tego ostatniego organizm pacjentów wytwarza przeciwciała – powiedział Fauci.

Trzy koncerny z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii są szczególnie zaawansowane w pracach nad szczepionką. W ten sposób rusza prawdziwy wyścig z czasem: na ile bez blokady gospodarki i życia społecznego uda się powstrzymać pandemię i jej śmiertelne żniwo, zanim znaczna część ludności będzie przed nią zabezpieczona. Władze Chin i Rosji twierdzą, że mogą wprowadzić takie szczepionki już tej jesieni, ale Fauci zasugerował, że bezpieczeństwo tych preparatów jest wątpliwe.

Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"
Leki i terapie
KE przyjęła Akt o Lekach Krytycznych. Co z pieniędzmi na produkcję API w UE?
Leki i terapie
Szef GIF: „Polska staje się miejscem wypływu leków opioidowych do innych krajów”
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Leki i terapie
Unijna gra o bezpieczeństwo lekowe
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście